İçeriğe geç

Mirasçılık Belgesi Kimler Alabilir?

  Mirasçılık belgesi almak için bazı şartların oluşmuş olması gerekir. Bu şartlara sahip kişiler mirasçılık belgesi alabilirler. Oluşması gereken şartlar şu şekildedir:

  • Miras bırakan kişinin vefat etmesi yada gaiplik kararı çıkmış olması
  • Yasal yada atanmış bir mirasçı olması
  • Mirasta hakkı olan herkesin tespit edilmiş olması
  • 598/2 uyarınca birisinin itiraz etmemiş olması

  Bu şartlar oluşmuşsa mirasçılık belgesi alınabilir.

  Mirasçılık Belgesi Kimler Alabilir?

  Yukarıda anlatılan şartları karşılayan kişiler mirasçılık belgesi için başvurabilirler. Mirasçılık belgesi için yasal yada atanmış bir mirasçı olması gerekir. Bu kişiler mirasçılık belgesi alarak miras üzerinde kullanım hakkını elde edebilirler. Eğer mirasçılar arasında miras ile ilgili bir duruma itiraz eden varsa mirasçılık belgesi alınamaz. Bütün sorunlar çözüldükten sonra ve herkes hakkına razı ise mirasçılık belgesi alabilirler. Mirasçılık belgesini almak için gereken belgeler vardır. Bu belgeleri hazırlayıp gerekli başvuru oluşturulabilir.

  Mirasçılık belgesi talebi oluşturmak isteyen varisler aşağıdaki belgeleri hazırlamalıdırlar. 

  • Mirasçılık belgesi talep dilekseçi
  • Miras bırakan kişinin ölüm belgesi
  • Nüfus kayıt örneği

  Mirasçılık Belgesi Nasıl Alınır?

  Mirasçılık belgesi almak isteyen varisler iki farklı seçenekten birini seçerek başvuru yapabilirler. Bu seçenekler şu şekildedir:

  • Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmak
  • noterlere başvurmak

  Bu iki yerden birisini seçip gerekli belgeleri götürerek mirasçılık belgesi için başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra mirasçılık belgenizi alabilirsiniz. Noterler bazı durumlarda mirasçılık belgesi verememektedir. Bu durumlar oluşmuşsa size bildirerek Sulh Hukuk Mahkemesine yönlendirmektedir.

  Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmak isteyen kişiler miras bırakın kişinin yada varislerin yaşadığı  ve nüfusa kayıtlı oldukları yerde bulunan Sulh Hukuk Mahkemesine gidebilirler. Gereken belgeleri hazırlayarak Sulh Hukuk Mahkemesine gerekli başvuruyu yapabilirler. Bu işlemleri bilen bir avukat yardımıyla mirasçılık belgesi için başvurmak daha kolay ve hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacaktır.

  Noterden almak isteyenler ise nüfus kayıtları karışık değilse, belgeyi talep eden kişi yabancı değilse, Bilir kişi incelemesi yada tanıklık gerekmiyorsa, mirasçılık belgesinde yabancılık unsuru yoksa işlem yapabilirler. Bu durumlara sahip kişiler Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmalıdır. Karışık olmayan mirasçılık belgesi başvurularını noterlere yapabilirsiniz. Eğer durumunuzda sayılan unsarlar varsa Sulh Hukuk Mahkemesine yönlendirilirsiniz.