İçeriğe geç

Aykart Öğrenci Kartı Nasıl Alınır?

  Devlet okulllarında çalışan öğretmenler, özel okul öğretmenleri, ücretli ve usta eğitici olarak çalışan öğretmenler, YÖK bünyesinde çalışan öğretmen ve öğretim üyeleri, Halk eğitim merkezlerinde çalışan öğretmenler, tam zamanlı olarak çalışan öğretmen olarak belgelendirilen bireyler şehir içi toplu taşıma araçlarında indirimli kart kullanabilirler. Ayrıca Yüksek Öğretim Kurumu Kanununa göre eğitim gören öğrenciler, Türkiye’de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler, 20 yaşından gün almamış ve SGK kaydı olmayan öğrenciler indirimli kart kullanabilirler.  Öğrenci olarak Aykart almak isteyenler makalemizin devamında hangi kriterleri taşımaları gerektiğini, nereye başvurabileceklerini öğrenebilirler.

  Aykart Öğrenci Kartı Nasıl Alınır?

  İndirimli Aykart almak isteyen öğrenciler eğitim gördükleri kuruma göre bazı belgeleri almalılardır. Belgeler şu şekildedir:

  • Öğrenciler okul idaresi tarafından onaylanmış bir öğrenim belgesi almalıdır. Son bir aya ait ve kimlik bilgileri bulunmalıdır.
  • Açık Öğretim Fakültesi Açık Öğretim Bürosu tarafından onaylanmış son 1 aya ait öğrenim belgesi aslının alınması gerekir.
  • Yurt dışında öğrenim gören ve yurt dışından öğrenim görmek üzere ülkemizde bulunan Öğrencilerde okul idareleri tarafından onaylanmış son 1 aya ait kimlik bilgileri bulunan öğrenim belgesi aslının alınması gerekir.
  • Açık İlköğretim, Açık Lise ve Çıraklık Eğitim Kanunu kapsamında eğitim gören öğrencilerin son bir ay içinde alınmış SGK kaydı yoktur kaydına dair belge ve Açık lise ve çıraklık eğitim kanunu kapsamında eğitim gördüğüne dair belge

  Aykart öğrenci kartı / indirimli kart almak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Aykart Başvuru Noktalarından Aykart Öğrenci Başvuru
  • Online Olarak Aykart Öğrenci Başvuru

  Aykart Başvuru Noktalarından Aykart Öğrenci Başvuru

  Şehrin farklı noktalarında bulunan Aykart başvuru noktalarına gerekli belgeler ile birlikte giderek kart talebinde bulunabilirsiniz. Başvuru noktalarının adreslerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

  Aykart Başvuru ve Yükleme Noktaları için tıklayınız.

  Online Olarak Aykart Öğrenci Başvuru

  İndirimli Aykart talebinizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Online başvuru formunu doldururken tüm alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Gerekli formları mutlaka yüklemelisiniz.

  Online İndirimli Aykart Başvurusu için buraya tıklayınız.

  İndirimli Öğrenci Aykart Başvuru Şartları Nelerdir?

  Aykart almak isteyen öğrenciler aşağıdaki kriterlere sahip olmalıdırlar.

  • M.E.B. ve Y.Ö.K. bünyesinde bulunan bir okulda öğrenim görülmesi gerekir.
  • Açık İlköğretim, Açık Lise ve Çıraklık Eğitim Kanunu kapsamında eğitim gören öğrencilerin kart alabilmesi için 20 yaşından gün almamış olması, SGK kaydı bulunmaması, son bir ay içinde alınmış belgelerinin var olması
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf
  • Talep edilen kart ücreti (Aykart başvuru merkezinden güncel ücreti öğrenebilirsiniz.)