İçeriğe geç

AFAD Kızılay Esen Kart Nedir?

    Kızılay Esen Kart Kızılay tarafından verilen nakdi destek kartıdır. Esen kart ile depremden etkilenen ailelere, afetzedelere yardım edilmiştir. Deprem sonrası yapılan çalışmalar sonucunda belirlenen afet zedelere yaşamlarını sürdürebilmeleri ve temel ihtiyaçlarını alabilmeleri için Kızılay Esen kart verilmiştir. Kızılay Esen Kart içine yüklenen para Kızılaya yapılan bağışlardan karşılanmaktadır. Kızılaya bağış yaparak bu kartların ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

    Kızılay Esen Kart kullanan ihtiyaç sahibi kişiler kartlarında kalan bakiyeyi öğrenmek için ne yapabilir merak etmektedir. Bunun için ne yapılabilir makalemizde birlikte inceleyelim. Kızılay Esen Kart afetzedelere verilen bir karttır. Bu karta yüklenen bakiye ile ihtiyaç duydukları temel ihtiyaç ürünlerini satın alabilirler. Kızılay Esen Kart ile alışveriş yapabilirler. Kızılay Esen Kart almak için başvuru yapılması gerekmemektedir. Bu kartın verilmesi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışma yapmaktadır. Kızılaya ait veritabanını kullanan bakanlık ihtiyaç duyan ailelere kartı ulaştırmaktadır. Ailelere kartı nereden alacaklarını mesaj ile haber vermektedir.

    Deprem sonrası zor günler yaşayan depremzede aileler aldıkları Kızılay esen kart ile temel ihtiyaç ürünlerini satın alabilmektedirler. Kızılay Esen Kart ile alışverişlerini istedikleri gibi yapabilir ve ödemelerini bu kart ile yapabiliyorlar. Kızılay Esen Kart kullanan afetzede aileler bu bölgede bulunan esnafa da destek sağlamış oluyor. Dolaylı olarak bölgede bulunan tüm insanlara yardım edilmektedir.

    Kızılay Esen Kart zamanla tüm Türkiye’de kullanılan bir kart olacaktır. Bunun için proje çalışmaları başlatılmıştır. Ancak şuan sadece ihtiyaç duyan kişilere verilmektedir. AFAD Kızılay Esen Kart sahipleri kart içinde bulunan bakiyeyi kullanarak ihtiyaç duydukları ürünleri satın alabilirler. Kızılay Esen Kart ile ilgili diğer detaylar ise şu şekildedir:

    Kızılay Esen kart alan bireylere verilen karta 1500 TL bakiye bulunmaktadır. Bu bakiye ile temel ihtiyaç maddelerini satın alabilirler. Kızılay Esen kart eczane, market, giyim, kırtasiye ürünleri gibi malzemeleri almak için kullanılabilir. Kartın geçmediği yerlerde kullanmak isteyen kişiler kartta bulunan bakiyeyi çekerek kullanabilirler.  Kızılay Esen kart tek seferlik verilen bir yardım türüdür. Her ay para yatmaz. Tek sefere mahsus olarak karta yatırılan para kullanılır.