Ankara ve İstanbul ülkemizin büyük şehirlerindendir. Bu iki şehir arasında insanlar sıkça yolculuk yapmaktadır. İş, gezi, sağlık ve daha bir çok amaçla Ankara’dan İstanbul’a yolculuk yapılmaktadır. Ankara’dan İstanbul’a gitmek için birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemler şu şekildedir:

  • Özel aracınız ile
  • Şehirler arası otobüs ile
  • Uçak ile
  • Tren ile

Bu makalede şehirler arası otobüs ile Ankara’dan İstanbul’a kaç saatte gidileceğini sizinle paylaşacağız.

Ankara’dan İstanbul Otobüsle Kaç Saat?

Otobüs ile Ankara İstanbul arası ne kadar süreceğini daha önce gitmeyen vatandaşlar merak ederler. Bu yolculuğunuz için karayolunu seçtiyseniz otobüs, tren yada özel araç  seçeneklerinden birisini kullanabilirsiniz.

Otobüs ile Ankara’dan İstanbul’a yolculuk yapmak istiyorsanız, bu yolculuğun süresi otobüse nereden bindiğiniz, hava durumu, seçtiğiniz firma, otobüs firmasının seçtiği güzergah gibi durumlar ile de bağlantılıdır. Sürekli gidiş geliş yapanların aşina olduğu bilgilerdir. İlk defa bu seçeneği seçenler için bu sorunun cevabı şu şekildedir.

Aşti-Esenler Otogarı arası kaç saat sürer?

Ankara şehirler arası otobüs terminali olan AŞTI ile İstanbul otogarı olan Bayrampaşa Esenler Otagarı arasında toplamda 6 ile 7 saat arasında değişir. Bu süre yol durumu, hava durumu, otobüs firması, firmanın verdiği mola süresi, trafik yada gişelerden geçerken yaşanan yoğunluk ile bağlantılıdır. Otobüs firmaları güzergahlarını yolcu yoğunluğu ve ulaşımı kolaylaştıran etmenleri göz önüne alarak belirlerler. Yolun ne kadar sürede biteceği firmaya göre değişiklik gösterebilir ancak yaklaşık süre yukarıda belirttiğimiz gibidir.

Ankara- İstanbul arası diğer ulaşım seçenekleri ile ne kadar sürer?

Hava yolu ile : Havalimanları arasında ulaşım 45 dakika – 1 saat arasında değişmektedir. Uçuş süresi havayolu şirketi, hava durumu, aktarma ve direkt uçuş olması, pistin durumu ve uçuş yoğunluğuna göre değişebilir.

Hızlı tren ile : Pendik Tren İstasyonu ile Ankara Yeni Hızlı Tren Garı arasında tren yolcuğu yaklaşık 3,5 – 4 saat sürmektedir. Aktarmalı yada aktarmasız, doğrudan, direkt seferlere, yoğunluğu, arıza ve iptal edilen seferlere, gecikmeleri göre süre değişebilir.

Özel araç ile :  Özel aracınız ile Ankara’dan İstanbul’a ulaşmak isterseniz, yolculuğunuz yaklaşık 4.5-5 saat arası sürecektir. Bu süre yol durumu, trafik, gişelerden geçiş süresi, hava durumu ve vereceğiniz molalara göre değişiklik gösterebilir.