İçeriğe geç

Aykart Nerede Kullanılır?

  Aydın ilinde yaşayan vatandaşlar için Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan bir ulaşım hizmetidir. Bu hizmet ile vatandaşlar ulaşım sırasında ödemelerini kolayca yapabilirler. Makalemizde Aykart’ın nerelerde kullanılabileceğini anlatacağız. Farklı detaylarada sizin için yer vereceğiz.

  Aykart Nerede Kullanılır?

  Aykart Aydın ilinde hizmet veren şehir içi toplu taşıma araçlarında kullanılabilir. Aykart şehir içi toplu taşıma araçlarında ödeme aracı olarak kullanılan akıllı karttır. Aydın ilinde yaşayan vatandaşlar Aykart ile otobüslere binerken ödeme yaparlar. Böylece ödeme aşaması daha kolay ve hızlı olur. Aykart ulaşımda vatandaşların sırada bekleme süresini azaltan oldukça pratik bir hizmettir.

  Aykart ile ödeme yapmak için karta ulaşım ücretini ödeyebilecek miktarda bakiye yüklemeniz gerekir. Bakiye bitene kadar ulaşımdan faydalanabilirsiniz. Bakiyenizi düzenli aralıklarla kontrol ederek ne kadar kaldığını takip edebilirsiniz. Böylece ulaşımda sorun yaşamazsınız. Aykart kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Kullanmak istediğiniz otobüse ön kapıdan binin.
  • Kapının sağında bulunan kart okuma cihazına kartınızı uzatın.
  • Bakiyenizden ulaşım ücreti düşerken bir ses duyarsınız.
  • Bu sesten sonra kalan bakiyeniz cihazda yazar.
  • Ses geldikten sonra otobüste ilerleyebilirsiniz.
  • Eğer yetersiz bakiye hatası verdiyse ulaşım hizmetinden faydalanamazsınız. Kartınıza bakiye yüklemeniz gerekir.

  Aykart Türleri Nelerdir? Kimler Hangi Kartı Almalıdır?

  Aykartı tüm Aydınlı vatandaşlar alabilir. Görev, özel durum gibi kriterlere göre farklı kart türleri seçebilir ve başvurabilirsiniz.

  • Aykart, TL yüklemesi yapabilen, sürekli kullanılabilen karttır. Kişisel değildir.
  • Kişiselleştirilmiş Aykart, otobüslerden ücretsiz veya indirimli olarak yararlanacak vatandaşların kullanabileceği kartlardır. Sadece kart sahibi kullanabilir. Başka birisinin kullanması durumunda cezai işlem uygulanabilir.
  • Kullan – At Aykart, 2 ve 4 binişlik olarak satışa sunulur. Biniş sayısı bitince kullanılmazlar. Aydın iline misafir olarak gelen vatandaşlar kulanabilir. Yada kartını evde unutmuş olan vatandaşlar geçici olarak bu kartlar ile günü kurtarabilir.
  • İndirimli Aykart, öğretmen ve öğrencilerin kullanabileceği karttır. Ücret diğer kartlara göre indirimlidir.
  • Ücretsiz Aykart, Engelli, Engelli Refakatli, Gazi ve Gazi Yakını, Şehit Yakını, Milli Sporcu, Sarı Basın, Belediye Zabıtası, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli olan kişiler kullanabilir.

  Aykart bakiye yükleme işlemi için Aykart yükleme noktalarına gidebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıdan başvuru ve yükleme noktalarının nerede bulunduğuna dair bilgi alabilirsiniz.

  Aykart Başvuru ve Yükleme Noktaları için tıklayınız.