İçeriğe geç

Aykart Nasıl Kullanılır?

  Aykart Aydın Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak çalışan şehir içi toplu taşıma araçlarında ödeme aracı olarak kullanılır. Vatandaşın durumuna göre çeşitleri bulunan Aykart ile ulaşım ücreti ödenebilir. Şehir içi toplu taşıma araçlarında kullanılan ödeme kartıdır. Biniş sırasında kullanılır. Aykart ile ödeme yaparak ulaşım hizmetini daha pratik bir şekilde almış olursunuz. Ödeme için beklemenize gerek kalmaz. Ulaşım ücreti özel durumlarınıza göre değişir. Normal vatandaşlar aykart yada kişiselleştirilmiş aykart kullanabilir. İndirimli, ücretsiz gibi kart türleri vardır. Tüm kart türlerine ve kimlerin kullanabileceğini aşağıda sıraladık. Buradan inceleyebilirsiniz.

  • Aykart, TL yüklemesi yapabilen, sürekli kullanılabilen karttır. Kişisel değildir.
  • Kişiselleştirilmiş Aykart, otobüslerden ücretsiz veya indirimli olarak yararlanacak vatandaşların kullanabileceği kartlardır. Sadece kart sahibi kullanabilir. Başka birisinin kullanması durumunda cezai işlem uygulanabilir.
  • Kullan – At Aykart, 2 ve 4 binişlik olarak satışa sunulur. Biniş sayısı bitince kullanılmazlar. Aydın iline misafir olarak gelen vatandaşlar kulanabilir. Yada kartını evde unutmuş olan vatandaşlar geçici olarak bu kartlar ile günü kurtarabilir.
  • İndirimli Aykart, öğretmen ve öğrencilerin kullanabileceği karttır. Ücret diğer kartlara göre indirimlidir.
  • Ücretsiz Aykart, Engelli, Engelli Refakatli, Gazi ve Gazi Yakını, Şehit Yakını, Milli Sporcu, Sarı Basın, Belediye Zabıtası, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli olan kişiler kullanabilir.

  Aykart Nasıl Kullanılır?

  Aykart kullanımını merak ediyorsanız ve daha önce hiç kullanmadıysanız bu başlık altında detayları bulabilirsiniz. Oldukça kolay bir şekilde kullanılır. Aykart kullanmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Binmek istediğiniz şehir içi toplu taşıma aracına ön kapıdan binin.
  • Sağ tarafta bulunan kart okuma cihazına kartınızı okutun.
  • Cihazdan gelen onay sesini dinleyin.
  • Onay geldikten sonra kart kullanımı bitmiştir. Ulaşım hizmetinden faydalanabilirsiniz.
  • Eğer yetersiz bakiye hatası verdiyse ulaşım hizmetinden faydalanamazsınız. Kartınıza bakiye yüklemeniz gerekir.

  Aykart bakiye yükleme işlemi için Aykart yükleme noktalarına gidebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıdan başvuru ve yükleme noktalarının nerede bulunduğuna dair bilgi alabilirsiniz.

  Aykart Başvuru ve Yükleme Noktaları için tıklayınız.

  Aykart bakiyenizi kart okuma cihazına kartınızı okuttuktan sonra görebilirsiniz. Güncel bakiye anında görünür. Eğer buradan takip edemediyseniz Aykart başvuru ve yükleme noktalarından bu konuda yardım isteyebilirsiniz.