İçeriğe geç

Aykart Nedir?

  Aykart Aydın Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak çalışan şehir içi otobüslerde kullanılan akıllı ulaşım kartıdır. Aykart ile Aydınlı vatandaşlar kolayca toplu taşıma ücretlerini ödeyebilirler. Ulaşımdan daha hızlı faydalanabilirler. Aykart almak isteyen Aydınlı vatandaşlar makalemizin devamında anlatılanları okuyarak nasıl alabileceklerini öğrenebilirler.

  Aykart Nasıl Alınır?

  Aykart almak için online yöntem ve başvuru noktalarına giderek alma yöntemi kullanılabilir. Online Aykart Başvurusu oldukça kolay ve pratiktir. İstediğiniz yerden yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan internet bağlantısı ve bilgisayar yada akıllı cihazdır. Aykart başvurusu için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  Online Aykart başvuru sayfasına ulaşmak için buraya tıklayınız.

  Aykart başvuru ve yükleme noktalarına giderek hem kart başvuru yapabilir hem de kartınıza bakiye yükleyebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak başvuru ve yükleme noktalarının listesine ulaşabilirsiniz.

  Aykart Başvuru ve Yükleme Noktaları için tıklayınız.

  Aykart başvuru noktalarına giderek Aykart alımı yapabilirsiniz. Aykart başvuru noktasında bulunan görevli kartınız için başvuru oluşturmanızı sağlar.

  Aykart Nerede Kullanılır?

  Aykart şehir içi toplu taşımada kullanılan otobüslere binişlerde ödeme yapmak için kullanılır. Otobüse binerken Aykart yardımı ile ödeme yapılır. Otobüste bulunan kart okuma cihazı yani validatöre kart tutulur. Cihaz kartınızın türüne göre belirlenmiş olan ulaşım tutarını kartınızın limitinden düşer. Kartınızı okuttuğunuzda güncel bakiye cihazda gösterilir. Bu bakiye son okutma sırasında ulaşım ücretinizin bakiyeden düşmüş halidir. Bakiyeniz bittiğinde yeniden bakiye yüklemesi yapmalısınız. Bakiyenin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Bakiye ulaşım ücretine yetmezse ulaşım hizmetinden faydalanamazsınız.

  Aykart Kart Çeşitleri Nelerdir?

  Aykart almak isteyen vatandaşların kullanabileceği kart türleri aşağıda verilmiştir. Bazı kartlarda kullanıcılarda kriterler aranır. Bu kriterlere uyan vatandaşlar o kartları alabilir.

  Aykart, TL yüklemesi yapabilen, sürekli kullanılabilen karttır.

  Kişiselleştirilmiş Aykart, otobüslerden ücretsiz veya indirimli olarak yararlanacak vatandaşların kullanabileceği kartlardır. Sadece kart sahibi kullanabilir.

  Kullan – At Aykart, 2 ve 4 binişlik olarak satışa sunulur. Biniş sayısı bitince kullanılmazlar.

  İndirimli Aykart, öğretmen ve öğrencilerin kullanabileceği karttır.

  Ücretsiz Aykart, Engelli, Engelli Refakatli, Gazi ve Gazi Yakını, Şehit Yakını, Milli Sporcu, Sarı Basın, Belediye Zabıtası, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli olan kişiler kullanabilir.