İçeriğe geç

Başkent Kart Bakiye Nasıl Öğrenilir?

  Başkent Kart, Ankara’da yaşayan vatandaşlara yardım edebilmek amacıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde çıkarılan elektronik kartlardır. Alışverişlerinizde güvenle kullanabileceğiniz elektronik bir karttır. Bu kart belediye tarafından ekonomik durumu iyi olmayan ve yardıma muhtaç kişilere verilir. Ankara Büyükşehir Belediyesi belli zamanlarda bu kartlara nakit yükleyerek, ihtiyaç sahiplerinin kullanmalarını sağlıyor. Kişiler bu kartları kullanarak alışveriş yapabiliyorlar.

  Sosyal yardımlaşma açısından büyük kolaylık sağlayan bu kartlar ile Ankaralı ihtiyaç sahipleri aileler, mutfak alışverişlerini daha kolay yapabiliyorlar. Özellikle pandemi döneminde zor durumda kalan kişiler için Başkent Kart kolaylık sağlamaktadır. Belediye belli dönemlerde bu kartlara nakit yatırarak ailelerin temel ihtiyaçlarını almalarını sağlamaktadır.

  Başkent Kart Nasıl Alınır?

  Başkent Kart maddi durumu yeterli olmayan aileler için Ankaralılara özel olarak çıkarılmış bir karttır. Bu kart için belediyeye başvuru yapılması gerekiyor. Eğer maddi durumunuz yoksa ve yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bunun için bazı belgeleri toparlayarak Ankara Büyükşehir Belediyesine başvuru yapmanız gerekir. Başvuru için gerekli belgeleri belediyeyi arayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden de başvuru yapma imkanınız vardır.

  Başkent Kart Bakiye Nasıl Öğrenilir?

  Ankara Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu bu yardım kartlarını kullanan vatandaşlar kartlarında kalan bakiyeyi öğrenmek için iki yöntem kullanabilirler. Bakiye sorgulama işlemini mutlaka yapmak gerekir. Kasadayken yetersiz bakiye durumunu yaşamak istemezsiniz. Yetersiz bakiye olması durumunda, alınan ürünlerin ücretini kendi naktiniz ile yapmanız gerekir. Eğer yapamayacak durumdaysanız alışveriş yapamazsınız. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Market Kasa Görevlisinden Başkent Kart Bakiye Sorgulama: Alışveriş yaptığınız kasa görevlisine bakiyenizi öğrenmek istediğinizi söylemeniz durumunda, söyleyecektir. Kasa görevlisi bakiyenizi görebilir.
  • Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığından Başkent Kart Bakiye Sorgulama: Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı aile yaşam merkezleri ve kadın lokallerine giderek bilgi alabilirsiniz.

  Bu yöntemlerden başka bir yol yoktur. Bakiyenizi zamanında sorgulayarak alışveriş sonrası kasada zor anlar yaşamanın önüne geçebilirsiniz. Bakiyeniz yetersiz kalması durumunda kalan miktarı cebinizden ödemeniz gerekir. Bu yüzden zor anlar yaşamamak adına bakiyenizi mutlaka kontrol ettikten sonra alışverişe başlamalısınız. Market görevlisinden alışveriş öncesi yardım etmesini isteyebilirsiniz. İllaki ödeme anında bakacak diye bir şart yoktur.