Başkent Kart Bakiye Sorgulama

1

Son zamanlarda belediyeler ve kişiler yardım için elektronik kartları kullanmaya başlamışlardır. Böylece ihtiyaç sahibi ailelere gerekli yardımı verirken elden para vermek yerine kartlara nakit yüklenmektedir. İhtiyaç sahibi kişiler için daha rahat olan bu yöntemle insanların gururu kırılmadan ve onları rencide etmeden yardım yapabilme imkanı doğmuştur.

Başkent Kart Nedir?

Başkent Kart; Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği temassız güvenli ödeme kolaylığını kapsayan bir proje olarak karşımıza çıkar. Alışverişlerinizde güvenle kullanabileceğiniz elektronik bir karttır. Bu kart belediye tarafından ekonomik durumu iyi olmayan ve yardıma muhtaç kişilere verilir. Ankara Büyükşehir Belediyesi belli zamanlarda bu kartlara nakit yükleyerek, ihtiyaç sahiplerinin kullanmalarını sağlıyor. Kişiler bu kartları kullanarak alışveriş yapabiliyorlar. Böylece Ankaralı ihtiyaç sahipleri aileler mutfak alışverişlerini yaparak biraz olsun rahatlıyorlar. Özellikle pandemi döneminde zor durumda kalan kişiler için oldukça faydalı olan bu yardımlar, belli aralıklarla devam etmektedir. Ankara Büyük Şehir Belediyesi yardım alan ailelere destek paketleri vererek onların bir nebze olsun rahat nefes almalarını sağlamaktadır.

Başkent Kart Nasıl Alınır?

Başkent Kart maddi durumu yeterli olmayan aileler için Ankaralılara özel olarak çıkarılmış bir karttır. Bu kart için belediyeye başvuru yapılması gerekiyor. Eğer maddi durumunuz yoksa ve yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bunun için bazı belgeleri toparlayarak Ankara Büyük  Şehir Belediyesine başvuru yapmanız gerekir. Başvuru için gerekli belgeleri belediyeyi arayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden de başvuru yapma imkanınız vardır.

Ankara Başkent Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu bu yardım kartlarını kullanan vatandaşlar kartlarında kalan bakiyeyi öğrenmek için iki yöntem kullanabilirler. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Market Kasa Görevlisinden Başkent Kart Bakiye Sorgulama: Alışveriş yaptığınız kasa görevlisine bakiyenizi öğrenmek istediğinizi söylemeniz durumunda, söylecektir. Kasa görevlisi bakiyenizi görebilir.
  • Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığından Başkent Kart Bakiye Sorgulama: Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı aile yaşam merkezleri ve kadın lokallerine giderek bilgi alabilirsınız.

Bu yöntemlerden başka bir yol yoktur. Bakiyenizi zamanında sorgulayarak alışveriş sonrası kasada zor anlar yaşamanın önüne geçebilirsiniz. Bakiyeniz yetersiz kalması durumunda kalan miktarı cebinizden ödemeniz gerekir. Bu yüzden zor anlar yaşamamak adına bakiyenizi mutlaka kontrol ettikten sonra alışverişe başlamalısınız. Market görevlisinden alışveriş öncesi yardım etmesini isteyebilirsiniz. İllaki ödeme anında bakacak diye bir şart yoktur.

 

 

1 Yorum

  1. Bugün 3 markete gittim ve hiç biri bakiyenizi göremiyoruz kredi kartı gibi çıktı yapıyoruz dedi, ilçeyede çok uzak evimiz nasıl öğrenicez bunun bakiyesini.? Teşekkürler şimdiden ..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz