İçeriğe geç

Belvan Kart Nedir?

  Akıllı ulaşım kartları birçok şehirde şehir içi toplu taşıma araçlarında kullanılmaktadır. Bu kartlar ile vatandaşlar toplu taşıma hizmetinden faydalanırken ödemelerini kolay ve hızlı şekilde yapabilmektedirler.

  Belvan Kart Nedir?

  Belvan Kart, Van Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği, antenli temassız kart teknolojisine dayanan bir elektronik bilettir. Belvan Kart ile vatandaşlar toplu taşıma araçlarında bulunan kart okuyucuya okutarak yolculuk için gerekli ücreti ödeyebilirsiniz. Bunun için öncelikle kartınıza bakiye yüklemeniz gerekir. Bakiyenizi sürekli kontrol ederek toplu ulaşım hizmetinden faydalanmaya devam edebilirsiniz.

  Belvan Kart Çeşitleri Nelerdir?

  Belvan Kart’ın öğrenciler için indirimli tipi olduğu gibi 65 yaş üstü ve engelliler için olan tipleri de vardır. Yaşınız ve diğer şartlarınıza göre size uygun olan Belvan Kart’ı alarak kullanabilirsiniz. Belvan Kartınızı yanınızdaki kişi için kullanmak isterseniz, bunun için iki ödeme arasına 3-4 saniye koyarak kartınızı okutmanız gerekir. Peş peşe ara vermeden okutma işlemi yapamazsınız.

  Belvan Kart Başvurusunda Neler Gerekir?

  Belvan Kart almak için bazı belgeleri hazırlamanız gerekir. İstediğiniz Belvan Kart çeşidine göre gerekli belgeler farklılık gösterir. Aşağıda hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini görebilirsiniz.

  Öğrenci Belvan Kart İçin Gerekli Belgeler

  Öğrenci iseniz aşağıdaki belgeler ile başvuru merkezine gitmeniz gerekiyor.

  • ÖĞRENCİ BELGESİ
  • KİMLİK FOTOKOPİSİ
  • 1 ADET FOTOĞRAFNOT: Açık öğretim fakültesi öğrencileri için 29 yaşından büyükler ek olarak sigortalı bir işte çalışmadığına dair (sgk kaydı olmadığına) belge getirmeleri gerekmektedir.

  65 Yaş Üstü Belvan Kart İçin Gerekli Belgeler

  65 yaş üstü iseniz aşağıdaki belgeler ile başvuru merkezine gitmeniz gerekiyor.

  • KİMLİK FOTOKOPİSİ
  • 1 ADET FOTOĞRAF

  Engelli Belvan Kart İçin Gerekli Belgeler

  Engelli iseniz aşağıdaki belgeler ile başvuru merkezine gitmeniz gerekiyor.

  • KİMLİK FOTOKOPİSİ
  • ENGELLİ RAPORU
  • 1 ADET FOTOĞRAFNOT: Kendi Eşi veya 1. Dereceden akrabası için kart almak isteyenlerin aile nüfus kayıt örneği getirmeleri gerekmektedir.

  Elvan Kart Başvuru Merkezi Nerededir?

  Ücretsiz ve İndirimli (65 yaş üstü, Engelli, Öğrenci) BELVAN KART başvuru merkezlerinin adresleri şu şekildedir:

  VAN : Aydın Perihan AVM Karşısı, Şerefiye Mah. Vali Sk. Akdamar Yapı Konutu A Blok No:16 (Eski Vali Konağı Arkası) İPEKYOLU/VAN

  ERCİŞ : Vanyolu Mah. Vanyolu Blv. Kaymakamlık Bahçesi Erciş / Van