İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar ile bütün şehirlerde ulaşım kartlarına HES kodu tanımlaması zorunlu hale gelmiştir. Halk elektronik ulaşım kartlarına belirlenen zamana kadar HES kodlarını tanımlayarak kartlarını kişiselleştirmek zorunda. Bu işlemi yapmayan kişiler ulaşım araçlarından faydalanamayacak. Araçlara binmeleri engellenecektir.

Bu uygulamanın amacı covid-19 hastalarının ve risk taşıyanların halkın arasına karışmadan evlerinde karantinada kalmalarıdır.

Van Büyükşehir Belediyesi bu konuyla ilgili yapılması gereken altyapı çalışmalarını bitirmiştir. Bu kapsamda Vanlı vatandaşlar Belvan Kartlarına HES kodlarını tanımlayabilirler.

Belvan Kart HES Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

Belvan Kart kullanıcıları kartlarına HES kodu tanımlama işlemlerini akıllıbiletim.com internet sayfası üzerinden yapabilirler. Bunun için yapmaları gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz.

Öncelikle HES kodu olmayan vatandaşlar aşağıdaki yöntemleri kullanarak HES kodlarını almalıdırlar. 

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu Alma

HES uygulamasını akıllı telefonunuza indirdikten sonra HES Kodu İşlemleri bölümünden giriş yapıp, HES Kodu Oluştur düğmesine tıklayın. Buradan HES kodunuzu oluşturup alabilirsiniz.

  • SMS ile HES Kodu Alma

Telefonunuzun mesaj kısmına gelip HES yazın, sonra aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazın ve 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayın. Kodunuz size gönderilecektir.

  • E-Devlet ile HES Kodu Alma

E-devlet sistemi daha önce kurum ve kuruluşlara giderek yapabileceğimiz bir çok işlemi artık daha pratik bir şekilde yapmamıza olanak sağlıyor. E -devlet sistemini kullanarak HES kodunuzu almanız mümkündür.

Hes kodunu aldıktan sonra yapılması gerekenler ise şu şekildedir:

  1. Öncelikle akıllıbiletim.com internet sitesine giriş yapınız. Bunun için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.Akıllıbiletim.com’a gidebilmek için tıklayınız.
  2. Bu sayfada bulunan uyruk, şehir, TC Kimlik numarası, ulaşım kart numarası, hes kodu, telefon numarası, eposta bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra onay alanını onaylayın.
  3. Devam düğmesine tıkladıktan sonra Belvan Kart HES Kodu tanımlama işleminizi tamamlamış olursunuz.

HES kodu sadece toplu ulaşım araçlarında istenmemektedir. Kurum ve kuruluşlar, avmler gibi kalabalık alanlarda HES kodu istenebilmektedir. Bu yüzden herkesin alarak yanında taşıması gerekir. HES kodu sayesinde risk grubunda bulunan insanların karantinaya alınması ve virüsün yayılmasının azaltılması amaçlanmaktadır.