İçeriğe geç

TekKart Nedir?

  Tek Kart, Tekirdağ ilinde kullanılan toplu ulaşımda kullanılan akıllı ulaşım kartıdır. Tüm akıllı kartlarda olduğu gibi bu kart ile de şehir içi toplu ulaşımdan faydalanmak mümkündür. Kart ile ödeme işlemi yapılır. Tekirdağlı vatandaşlar bu kart ile şehir içi toplu taşıma araçlarında kolayca ödeme yapmaktadırlar. Üstelik ödeme sırasında bozuk para ve para üstü sıkıntısı kalmamaktadır. Kolayca ödeme yapılıp yolculuğa devam etmek mümkündür. Tek Karta düzenli olarak bakiye yüklemek gerekir. Bakiye olmaması durumunda ulaşımdan faydalanamazsınız. Akıllı kartlar ile birlikte ödeme işlemi daha kolay hale gelmiştir. Bozuk para ve para üstü sorunu olmadan kolayca ulaşımdan yararlanmak mümkündür. Tek Kart almak isteyenler makalemizin devamında gerekli belgeler ve diğer işlemler hakkında bilgi bulabilirler.

  Tekkart Başvuru İşlemlerinde Neler Gereklidir?

  Tekkart başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Öğrenci için gerekli belgeler : Nüfus cüzdanı, fotoğraf, öğrenci belgesi
  2. Açıköğretim (orta ve lise dengi) öğrenci kart başvurularında gerekli belgeler : 29 yaşından gün almış olanlar, SGK’dan çalışmadığına dair hizmet dökümü getirmek zorundadır.
  3. Öğretmen ve Polis (657’ye tabi) için gerekli belgeler : Nüfus cüzdanı, fotoğraf, kadro derecesini belirten görev yeri belgesi
  4. 65 yaş için gerekli belgeler : Nüfus cüzdanı, fotoğraf
  5. 65 Yaş Kartları sadece 65 yaşını ay, gün ve yıl olarak doldurmuş vatandaşlarımıza verilmektedir.
  6. Engelli kişiler için gerekli belgeler : Nüfus cüzdanı, fotoğraf, engelli raporu fotokopisi (%40 ve üzeri),
  7. Engelli refakatçi için gerekli belgeler : Nüfus cüzdanı, fotoğraf, engelli raporu fotokopisi (durumunda ‘’Ağır engelli’’ kısmında ‘’evet’’ ibaresi bulunanlar için geçerlidir).

  Fotoğraflar son altı ay içinde çekilmiş ve son halinizi gösterecek şekilde olmalıdır.

  Tekkart Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

  Vize işlemi yapılmayan kişiselleştirilmiş kartların biniş ücretleri normal tarife üzerinden alınır. Tam kart kullananlar için vize işlemi yoktur. Bu işlem diğer kartlar için geçelidir. Öğrencilerin vize işlemi için şu belgeler ve detaylar şu şekildedir:

  • Güncel Öğrenci Belgesi – Son bir ay içinde alınmış olmalıdır.
  • İlköğretimde; ilkokul bitene kadar, ortaöğretimde; ortaokul bitene kadar vizeleri geçerlidir.
  • Lise ve dengi okullarda; her yıl vize işlemi yapılması zorunludur.
  • Vize işlemi yapılırken, kart üzerindeki fotoğrafın eski olması halinde, vize işlemi gerçekleştirilemez.

  Tekkart Kırık ve Arızalı Kart İşlemleri Nasıl Yapılır?

  Kart kırılırsa kart okuyucu okumaz ve ödeme yapamazsınız. Bu yüzden kartınızın kırılması durumunda yeni bir kart için başvuru yapmak zorundasınız. Eski kartınızda bulunan bakiye miktarı yeni kartınıza aktarılır. Ancak kartınızın türünün aynı olması gerekir. Eski tip tam kart kullanıyorsanız bakiyeniz aktarılamaz. Tam kartlarda ise karta ait dolum fişini göstermeniz gerekir.

  Tekkart Kayıp Kart İşlemleri Nasıl Yapılır?

  Kartın kaybolması durumunda 0 850 459 37 64 No’lu telefona Kayıp Kart Bildirimi yapılması gerekmektedir. Kayıp kartınızın durumunu Tekirdağ Kart Danışma Merkezlerimize başvuru yaparak öğrenebilir, dilerseniz yeni bir kart başvurusunda bulunabilirsiniz.