İçeriğe geç

Bicycle Kart Nedir, Nerede Satılır?

  Bicycle kart özellikleri ve satışı sayesinde sevdikleriniz ile birlikte eğlenceli vakit geçirmek istemez misiniz? En çok tercih edilen yetişkin oyunlarından bir tanesi olan Bicycle kart kitap ve hobi ürünlerinin satışının gerçekleştirildiği yerlerde satılmaktadır. Kalabalık arkadaş grupları ile bu oyunu oynayabilirsiniz. İnternetten satın alımlarınızda indirimlerden faydalanabilirsiniz.

  En İyi Oyun Kart Oyunları Nelerdir?

  En iyi oyun kart oyunları arasında:

  • Piket,
  • Casino,
  • Blum,
  • Kılıç,
  • Papaz kaçtı,
  • Texas Hold em poker,
  • 81,
  • Remi yer alır.

  Bu oyunlar iki kişi ile oynanabilir.

  İskambil Kartı Oyunları Nedir?

  İskambil kartı oyunları 52 adet kart içeren iskambil kağıtları destesi ile yapılır. Tarot desteleri ile de iskambil oyunları oynanmakla beraber bu yöntem Türkiye’de çok yaygın değildir. İskambil desteleri üzerinde hem sayılar hem de resimler bulunmaktadır. Kartlar içinde sinek, karo, kupa, maça gibi çeşitler bulunur. Kartlar üzerinde 1’den 10’a kadar sayılar vardır. 1 sayısı olan kartlar as olarak adlandırılır. Bazı oyunların içinde joker adı verilen kart eklenir. Joker kartları diğer kartların özelliğini de taşır.

  İskambil Kartı Oyunları Tarihi Nedir?

  İskambil kartı oyunları tarihi tam olarak belli değildir. Bazı tarihçilere göre 7 ile 10 yüzyıl arasında Çin’de bu kartlar ile oyun oynanmaya başlanmıştır. Tahminlere göre Marco Polo tarafından Avrupa’ya bu kart oyunları getirilmiştir. Eski tarihlerde Frasa’da toplam 4 tane sınıf bulunuyordu ve iskambil kağıtları üzerinde bu semboller bulunuyordu.

  İskambil Kartı Üzerinde Bulunan Sembollerin İsimleri

  İskambil kartı üzerinde bulunan sembollerin isimleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Türkçe’de papaz adı verilen kartlar İngilizce’de King olarak geçer. Kraliçe ise Queen olarak adlandırılmaktadır. Vale ve oğlan için ilk zamanlarda knave kelimesi kullanılırdı. Günümüzde ise Jack kelimesinin kullanımı daha yaygındır. Bazı ülkelerde tamamen farklı isimler ve semboller kullanılabilir. Fakat bütün dünyada en yaygın kullanıma sahip olan Fransızların kullandıklarıdır.

  Bicycle Kart ile Bulum Nasıl Oynanır?

  Bicycle Kart kullanarak bulum oynamak isteyen kişilerin en az 51’lik deste kullanmaları gerekmektedir. Deste en az 2 tane kişi en fazla da 4 oyuncu ile oynanmaktadır. Oyunda temel amaç, barajın geçilmesi ve bunun için el açılmasıdır. Elden biterek bütün kartları diğerlerinden en kısa sürede bitiren kişiler oyunu kazanmış olur. Baraj olarak 101, 81 ya da 51 sayılarından bir tanesi tercih edilir.

  İlk kağıtları dağıtacak kişinin kim olacağına kura yöntemi ile ya da gönüllülük esas alınarak karar verilebilir. İlk kişi belirlendikten sonra kimin kart dağıtmaya devam edeceğine, kartı ilk dağıtan kişinin sağında bulunan kişinin devam etmesi gerekir. Dağıtı kartları dağıttıktan sonra kart destesinin kişinin solunda bulunan oyuncu tarafından kesilmesi gerekir. Ardından her oyuncu için 14 tane kart dağıtılması gerekir. Kartlar dağıtıldıktan sonra sağdaki oyuncu 1 kart verir. Kalan kağıtlar kapalı olacak şekilde masa kenarına konulur. İlk oyuncuda 15 tane kart olur. Desteden kağıt çekilmeden oyuna devam edilir. Her oyuncu desteden bir kağıt çeker ve yere bir tane kağıt bırakır.

  Yere atılan kart yalnızca oyun öncesinde belirlenmiş olan barajı geçecekse açılır. Oyun toplamda 11 el sürer. Hesaplamaya göre 11 el sonunda en az ceza puanına sahip olan kişi oyunu kazanmış olur. Bicycle kart ile oynanan bu oyunun sonlanması için oyunda bulunan oyunculardan bir tanesinin elinde bulunan bütün kartları tüketmesi gerekir. El böylece biter.