İçeriğe geç

Borsada Aracı Kurum Seçme Kriterleri

  Borsada yatırım yapmak istiyorsanız doğru adımlar atabilmek için aracı kurum seçmeniz gerekir. Böylece daha emin adımlar atarak kazanç sağlayabilirsiniz. Doğru aracı kurumu seçmek size kazançlı bir kapı açacaktır. Doğru aracı kurumu seçebilmek için bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Bu kriterleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Aracı kurumların müşteri yorumlarını inceleyebilirler.
  • Kurumun yasal standartlara uygun şekilde faaliyet gösterip göstermediği bakılabilir.  Merdiven altı kurumlara dikkat etmek gerekiyor.
  • Yasal izni olup olmadığını kontrol edin. Borsa İstanbul tarafından düzenlenen üyeler sayfasını inceleyerek yasal olanları görebilirsiniz.

  Borsa İstanbul üyeleri kendi içerisinde pay piyasası, vadeli işlemler ve opsiyon piyasaları (VIOP), borçlanma araçları piyasası, diğer piyasalar ve listeler şeklinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bu listelerde yer alan aracı kurumlar tercih edebilirsiniz.

  Borsada Aracı Kurum Nasıl Seçilir?

  Aracı kurumlar yatırımcılardan belli oranlarda komisyon ücreti almaktadır. Ayrıca işlem ücreti de kesilmektedir. Bu yüzden aracı kurumunuzu seçerken komisyon oranlarını incelemeniz ve bu yönde karar vermeniz önemlidir. Yatırım yapmak için aracı kurumu seçerken kurumların komisyon ve işlem ücretlerini karşılaştırabilirsiniz. Kazandığınız para komisyondan az olursa yatırım yapmanızın hiçbir anlamı kalmaz. Bu kriteri dikkate alarak kuruma karar verdikten sonra sözleşmeleri incelemeniz iyi olacaktır. Çünkü aracı kurumla çalışmaya başlanmadan önce bir sözleşme imzalanır. Bu sözleşmeler: alım satım aracılık çerçeve sözleşmesi, portföy yönetim sözleşmesi, risk sözleşmesi olarak sıralanabilir. İmzalamadan önce sözleşmeleri ayrıntılı şekilde incelemeniz ve kurumu bu sözleşmelere göre seçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

  Bu kriter dışında teknolojik gelişmişlik düzeyine dikkat etmek gerekir. Aracı kurumun sahip olduğu yazılımsal ve teknolojik düzeyi inceleyin. Artık borsa işlemleri internet üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden yeterli altyapıya sahip bir aracı kurum mantıklı olacaktır. Al sat yapan bir yatırımcıysanız bu özellik sizin için daha önemli bir hale gelecektir. Verdiğiniz emirleri anında yada kısa sürede yerine getirebilecek bir yatırım aracı kurumu daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.

  Son bir detayda aracı kurumun maddi düzeyidir. Aracı kurumun batmayacak sağlam altyapıya ve maddi duruma sahip bir kurum olması çok önemlidir. Eğer batarsa yatırımlarınız yalan olabilir. Köklü kuruluşlardan seçim yapmanız burada büyük önem arz eder.