İçeriğe geç

VGM Burs Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

  Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen eğitim yardımları için ihtiyaç sahibi öğrenciler başvuru yapabilirler. Türkiye’de eğitim gören ihtiyaç sahibi ve yükseköğrenim, ortaöğrenim gören öğrenciler bu burslardan faydalanabilir. Ayrıca yabancı öğrenciler içinde burs imkanı sunulmaktadır. Yükseköğrenim, ön lisans, lisans öğrencileri için verilen bursu yılda 8 ay verilir, orta öğrenim bursu olarak geçen ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerine ise yılda 9 ay burs verilir. Burs için başvuru tarihleri Vakıflar Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinde yayınlanır. Siteyi takip ederek bilgi alabilirsiniz.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi için buraya tıklayınız.

  Duyurular kısmını takip ederek bilgi alabilirsiniz. Başvuru oluşturmak için yine resmi internet sitesinde açılan başvuru formunu kullanırsınız. Formun adresi duyuruda verilir.

  VGM Burs Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

  Burs başvurusu yapıldıktan sonra tüm başvuruların tamamlanması için beklenir. Başvuru süresi bittikten sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü Bölge Müdürlüklerince başvuru değerlendirme işlemi yapılır. Başvurular değerlendirilip uygun olanlar belirlendikten sonra bursu kazanan öğrencilere ulaşılır. Bu yüzden formda belirttiğiniz iletişim bilgilerinin güncel olması önemlidir. Verdiğiniz iletişim bilgileri kullanılarak size ulaşılır ve bilgi verilir. Bursu kazanan öğrencilerden yada tekrar değerlendirme yapılmak istenen öğrencilerden belgeler istenebilir. Bu belgeleri hazırlayarak sunmanız gerekir. Belge istenen öğrenciler bu belgeleri Vakıflar Genel Müdürlüğü bölge müdürlüklerine vermek durumundadırlar. Eğer belgeler götürülmezse burs iptal olur. Bu değerlendirme süreci de tamamlandıktan sonra başvuru sonuçları Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden duyurulur. Her sene duyuru sayfasının adresi değiştiği için size net bir adres veremiyoruz ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine girerek duyuruları takip edebilirsiniz.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi için buraya tıklayınız.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü duyuru sayfası için buraya tıklayınız.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü Kimlere Burs Verir?

  • Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim Bursu : Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM)  bursu Milli Eğiim Bakanlığına bağlı bir eğitim kurumunda öğrenim gören öğrencilere verilir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri bu burs kapsamı içinde yer alır.
  • Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu : VGM yükseköğretim bursu Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilere verilmektedir. İhtiyaç sahibi ön lisans ve lisans programı öğrenciler, bu burs kapsamında Ekim ve Mayıs ayları arasındaki 8 aylık dönemde Vakıflar Genel Müdürlüğünden burs alabilmektedirler.