İçeriğe geç

VGM Burs Sonuçları Sorgulama

  Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bursu için başvuru yapan öğrenciler sonuçları görmek için makalemizde anlatacağımız yöntemleri kullanabilirler. Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) ortaöğretim, yükseköğretim ve yabancı uyruklu öğrencilere burs imkanı sunmaktadır. Eğitim yardımları kapsamında verilen burs için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma ve öğrenci olma şartı vardır. Ancak ülkemizde eğitim gören ve maddi durumu yeterli olmayan yabancı uyruklu öğrencilere de burs imkanı sunulmaktadır. İlköğretim, ortaöğretim, lise, ön lisans ve lisans öğrencileri için burs imkanı sunulmaktadır.

  VGM Bursu yönetmeliklerle ve kararname ile belirtilen kriterlere uygun öğrencilere verilmektedir. Burs türleri ve verildikleri kişiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim Bursu : Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM)  bursu Milli Eğiim Bakanlığına bağlı bir eğitim kurumunda öğrenim gören öğrencilere verilir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri bu burs kapsamı içinde yer alır.
  • Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu : VGM yükseköğretim bursu Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilere verilmektedir. İhtiyaç sahibi ön lisans ve lisans programı öğrenciler, bu burs kapsamında Ekim ve Mayıs ayları arasındaki 8 aylık dönemde Vakıflar Genel Müdürlüğünden burs alabilmektedirler.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan faydalanamayacak öğrenciler vardır. Vakıflar Genel Müdürlüğü bursunu alabilmek için ihtiyaç sahibi olma şartı vardır. En önemli detay budur. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler ortaöğretim bursu alamazlar. Bunun dışında Milli Eğitim Vakfına bağlı yada bağlı olmayan bir kurumda anasınıfı öğrencisi olanlar Vakıflar Genel Müdürlüğü bursundan faydalanamazlar. T.C vatandaşı olmayan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü  bursundan faydalanamazlar.

  Bu kriterler önemlidir ve bu kriterlere sahip öğrenciler burstan faydalanamazlar.

  Yüksek öğrenim bursundan faydalanmak isteyenlerde ise Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaç aylığı alanlar, kamu kurumlarından karşılıksız burs alanlar, önceki eğitim yılında burs almış ancak başarısız olmuş öğrenciler burs alamazlar. Yükseköğrenim gören öğrencilerden ayrıca çalışarak kazanç elde edenler minimum asgari ücret olacak şekilde, yüksek lisans görenler, doktora yapanlar Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu için başvuramazlar.

  VGM Burs Sonuçları Sorgulama

  Sonuçlar açıklandıktan sonra aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sonuçları öğrenebilirsiniz. Her burs tipi için farklı sorgulama sayfası mevcuttur. Aşağıdaki bağlantıda tümü mevcuttur.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) bursu sonuçları için buraya tıklayınız.

  Burs başvuruları başlayıp sonuçlandıktan sonra bu sayfalarda sorgulama ekranı açılır. Sorgulama ekranından burs başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.