İçeriğe geç

Vergi Borcu Sorgulama Belediye

  Belediyelere olan vergi borcunu sorgulamak için e-devlet sistemini ve belediyelerin e-belediye hizmetini kullanabilirsiniz. Ayrıca vergi borcu doğuran durumun oluştuğu belediyeye giderek ilgili birimden bilgi alabilir vergi borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

  Vergi Borcu Sorgulama Belediye İşlemi Nasıl Yapılır?

  Belediyelere çeşitli sebeplerle vergi ödemesi yapmak gerekebilir. Vergi doğuran sebepler için belediyenin bazı hizmetlerini kullanmanız yada taşınmazınızın olması gerekir. Belediyelere ödenen vergiler şu şekilde sıralanabilir:

  • İlan ve Reklam Vergisi,
  • Eğlence Vergisi,
  • Haberleşme Vergisi,
  • Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi,
  • Yangın Sigortası Vergisi,
  • Emlak vergisi,
  • Çevre Temizlik Vergisi

  Eğer bu vergilerin oluşmasına neden olan bir olay oluşmuşsa belediyeye ödeme yapmanız gerekir. Vergi sorgulama işlemi için e-belediye ve e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Ayrıca belediye binasında bulunan ilgili birime başvurabilirsiniz. Belediyeye bağlı bir yerde taşınmazınız varsa, reklam hizmetlerinden faydalandıysanız yada diğer hizmetlerden dolayı vergi ödemeniz gerektiyse e-belediye ve e-devlet üzerinden ne kadar olduğunu sorgulayabilirsiniz.

  e-belediye Üzerinden Vergi Borcu Sorgulama

  Taşınmazınızın bulunduğu belediye size borcunuzun bulunup bulunmadığını e-belediye uygulaması üzerinden sorgulama imkanı verir. Aşağıda bazı belediyelerin e-belediye adreslerini paylaşıyoruz. Sizde yaşadığınız yerin belediyesinin resmi internet sitesine girerek e-belediye uygulaması ile kolayca vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz.

  Üsküdar Belediyesi E-Belediye sayfası için tıklayınız.

  Karabağlar Belediyesi e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Çiğli Belediyesi e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Çankaya Belediyesi e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Keçiören Belediyesi e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Pursaklar Belediyesi e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Bursa e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Esenler Belediyesi e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Çanakkale Belediyesi e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Sakarya Belediye e-belediye sayfası için tıklayınız.

  İzmir Belediyesi e-belediye sayfası için tıklayınız.

  Bağlı bulunduğunuz belediyenin e-belediye sayfasını kullanarak vergi borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Bütün belediyeler e-belediye sistemini kullanmaktadır. Bu sayede belediyeye olan vergi borcunuzu kolayca öğrenebilirsiniz.

  e-Devlet Üzerinden Vergi Borcu Sorgulama

  E-devlet sisteminde bazı belediyelerin borç sorgulama hizmetleri vardır. Aşağıdaki bağlantıdan e-devlet kapısı sistemine giriş yaparak kolayca bağlı bulunduğunuz belediyeye ait borcunuz olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Sorgulama listesinde çıkan belediyelerde var olan borcunuz listelenir. Ayrıca e-devlette bulunan vergi borcu sayfasında var olan tüm vergi borçlarınız listelenir.

  e-Devlet kapısı internet sayfası için tıklayınız.