İçeriğe geç

E-Devlet Çalışma İzin (Muhafiyet) Belgesi Nasıl Alınır?

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen resmi bir belgedir. Bu belge ile Türkiye’ye gelen yapancılar çalışmak isterse verilen süre içinde çalışabilmesi için verilir. Çalışma izin belgesi olmayan yabancılar bu ülkede çalışamaz. Pandemi sonrası çalışma izni e-devlet sistemi üzerinden verilmeye başlandı. e-devlet kapısı sistemini kullanarak çalışma izni alınabilir. Bu işlem için neler yapabileceğinizi makalemizin devamında bulabilirsiniz.

  E-Devlet Çalışma İzin (Muhafiyet) Belgesi Nasıl Alınır?

  e-devlet kapısı sisteminden çalışma izni almak için SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ve İç İşleri Bakanlığnını sayfaları kullanılır. e-devlet sistemi üzerinden çalışma izni alabilmek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet kapısı giriş sayfasına ulaşın.

  e-devlet kapısı giriş sayfası için buraya tıklayınız.

  • Daha sonra gelen sayfada ilgili alanlara TC kimlik numaranız ve şifrenizi girerek sisteme girin.
  • Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak İçişleri Bakanlığının e-başvuru sayfasına ulaşın.

  İç İşleri Bakanlğı İzin Belgesi Başvurusu için buraya tıklayınız.

  • Gelen sayfadan ‘Yeni Başvuru’ sekmesini tıklayın.
  • Başvuru türü ve alt başvuru türünü seçin. Burada muafiyetiniz için sunduğunuz nedeni seçin.
  • Çalışma Muafiyet İzin İşlemleri ve Çalışma Muafiyet İzin Belgesi Verilmesi seçeneklerini seçip devam et butonuna tıklayın.
  • Sizden istenen iletişim bilgileri gibi bazı bilgiler olacak. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
  • Muafiyetiniz için gereken belgeleri sisteme yükleyin. Dosya Ekleyin butonuna tıklayarak ilgili dosyaları yükleyebilirsiniz.
  • Karşınıza gelen yeni ekrandan bulunulan il, ilçe ve adres bilgilerini girin.
  • Başvuruyu onaylamak için istenen metni yazın ve Başvur butonuna tıklayın. Başvuru tamamlamak için ilgili kutucuğa EVET yazın.

  Başvuru işlemleriniz bu şekilde tamamlanacaktır. Dahas onra gsm numaranıza bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Değerlendirme yapıldıktan sonra size gönderilecek mesaj ile onaylandığını öğrenebilirsiniz.

  Çalışma izni muafiyeti almak isteyen yabancı ülke vatandaşları Türkiye’de bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuru yapabilirler. Yurt dışında ise vatandaşı oldukları ya da yasal olarak yaşadıkları ülkedeki T.C. büyükelçilikleri ya da başkonsolosluklarına başvuruda bulunabilirler. Bu şekilde çalışma için belgesi alabilirler. Çalışma için belgesi pandemi döneminde de sıkça alınan ve ihtiyaç duyulan bir belge olmuştur. Yasak olan dönemlerde çalışmak durumunda olan vatandaşlar bu belgeyi alarak işlerine devam edebilmişlerdir.