İçeriğe geç

E-devlet Risk Raporu

  Kredi risk raporu, kredi puanı olarak bilinen rapordur. Bu rapor bu amaçla kurulan Findeks tarafından ücretli yapılır. Ancak e-devlet sistemine girerek ayda bir kereye mahsus ücretsiz hesaplayabilirsiniz.

  E- Devlet ile Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

  Kendi kredi notunuzu ayda bir kere olmak koşuluyla e-devlet kapısı sisteminden sorgulayabilirsiniz. Bireysel kişiler için oldukça güzel bir imkandır. KKB ve diğer kuruluşlar kredi notunu belli bir ücrete tabi tutarak hesaplar ve size verirler. Ancak e-devlet sistemi kişiler için büyük bir kolaylık sunmuştur. Kendi kredi riskinizi hesaplayarak durumunuzu görebilir, gerekli düzenlemeleri yaparak artırabilirsiniz.

  E- devletten kredi notu sorgulamanın aşamaları şöyledir:

  • Öncelikle e-devlet kapısı kurumsal internet sitesine girin.
  • Sonra elinizdeki T.C. kimlik numaranız ve e-devlet giriş şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • E-devlet sisteminde arama kısmına ‘Kredi notu sorgulama’ yazarak ilgili sayfaya ulaşın.
  • Gelen sayfadan sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak girin. Sorgulama işleminizin sonucunda kredi notunuzu görebilirsiniz.

  E-devlet dışında bazı bankalar müşterilerine ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti vermektedirler. Çalıştığınız yada kredi almayı düşündüğünüz bankaya ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

  Kredi Notu İyi Olduğunda Sahip Olunan Ayrıcalıklar

  Kredi notunuzun iyi seviyede olması size bazı ayrıcalıkları beraberinde getirir. Oldukça önemli olan bu notun yüksek olması kişiler ve kuruluşlar için çok önemli bir kriter olmaya başladı. Eğer kredi notunuz iyi ise bankalar ve finans kurumları size bazı ayrıcalıklar ve kolaylıklar sağlar. Buda sizin için büyük bir imkan anlamına gelir.

  1. Hizmet kalitesinde artış
  2. Tercih edilen müşteri konumunda olma
  3. Kişiselleştirilmiş ürünlerin teklifleri
  4. Şartları esnetebilme
  5. Güven duygusunun artışı
  6. Düşük faiz ve uzun vade

  E-Devlet’e Nasıl Girilir?

  E-devlet sistemine girmek için elinizde T.C. kimlik numaranız ve şifreniz bulunmalıdır. Şifre bilginizi eğer ilk defa alacaksanız PTT’den almanız gerekir. PTT şubesine giderek e-devlet şifrenizi almak istediğinizi söylemeniz durumunda görevli tarafından şifreniz size verilecektir.

  Eğer şifrenizi daha önce aldığınız halde hatırlamıyorsanız turkiye.gov.tr internet sitesinden şifre yenileme yapabilirsiniz. Bunun için kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır.

  E-devlet şifrenizi aldıktan sonra yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  E-devlet Şifresi ile E-devlet Girişi

  • turkiye.gov.tr bağlantısına tıklayarak e-devlet internet sitesini açın.
  • Sağ üst köşede bulunan giriş yap bağlantısına tıklayarak sisteme giriş sayfasına ulaşın.
  • Buradan giriş yapabileceğiniz birkaç yöntem karşınıza çıkacaktır. Bu yöntemlerden en kolay olanı T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile olandır.
  • Bilgilerinizi ilgili alana girdikten sonra giriş yap düğmesine tıklayın.
  • Artık sisteme giriş yapmış bulunuyorsunuz.