EBA’yı Kimler Kullanabilir?

0

EBA’yı Kimler Kullanabilir?

Uzaktan eğitim uygulaması olan EBA’yı aşağıdaki kişiler kullanabilir:

  • Öğretmenler,
  • Öğrenciler,
  • Veliler
  • Okul yöneticileri

Öğretmenler, sayfalarında istediklerini paylaşabilirler. Öğrencileri göndermek için paylaştıkları çalışmalar öğrenciler tarafından görünür. Beğendikleri iletileri favori olarak işaretleyebilirler. Diğer kişiler tarafından oluşturulan tartışmalara katılabilir, kendileri tartışma konusu oluşturabilirler. Oluşturdukları tartışmaları gruplarında paylaşabilirler. Anket oluşturabilirler. Etkinlik oluşturabilirler. Sisteme düzenli giriş yaptıklarında, öğrencileriyle çalışma yaptıklarında, sınav, ders listesi, içerik paylaştıklarında, içerik üretimi yaptıklarında, içeriklerde inceleme yaptıklarında, öğretmen arkadaşlarıyla ve öğrencilerle iletişim hâlinde olarak eğitsel iş birliği ortamı oluşmasına katkı sağladıklarında puan kazanabilirler. EBA’da son 7 gün içinde aktif olan öğrencilerini görebilirler. Grup oluşturup okuldaki şubeleri bu gruba ekleyebilirler.

Öğrenciler, canlı derslere katılarak eğitimlerine devam edebilirler. Öğretmenleri ile etkileşim halinde olarak canlı olarak ders alırlar. Canlı dersler dışında kendi sayfalarında yapabildikleri bazı aktiviteler mevcuttur. Sayfalarında ileti paylaşabilirler. Beğendikleri iletileri favorilerine ekleyebilirler. Tartışmalara katılıp, oylama oluşturabilirler. Son 7 günde yaptıkları aktiviteleri görüntüleyebilirler. Öğretmenlerinin gönderdiği çalışmaları görebilirler. Son çalıştıkları konuları görebilirler. Böylece kaldıkları yerden devam edebilirler. Grupları görüp istedikleri gruba katılabilirler. “Duvar”da kendilerine gönderilmiş olan etkinlikleri, ödevleri; yazılı sınavlarını takvimde görüp takip edebilirler. Geniş bir yelpaze sunan kütüphaneyi kullanabilirler. Dersler sayfasındaki içeriklere ulaşabilirler. EBA içerisinde yer alan sınav, test ve alıştırma dokümanlarına ulaşabilirler.

Veliler, “EBA’da Ne Yaptı?” bölümü sayesinde çocuklarının son 7 gün içinde yaptıklarını görürler. Öğretmenlerin çocuklarına gönderdiği çalışmaları görebilirler. Çocuklarının son çalıştığı konuyu görebilirler. Takvimde çocuklarının etkinliklerini, çalışmalarını, tatil günlerini ve yazılı sınavlarını takip edebilirler. Konu performansı bölümünde çocuklarının aldığı dersleri görebilirler. Kütüphane sayfasında, video, ses dosyası, dergi, etkileşimli kitap ve uygulama gibi farklı içerik tiplerine ulaşabilirler. Çalışmaları sayfasında, öğretmenin EBA üzerinden gönderdiği çalışmaları görebilirsiniz. Çalışmaları tarihine ve durumuna göre filtreleyerek süresi dolan ya da devam eden çalışmaları inceleyebilirler. Raporları sayfasında, öğretmenin EBA üzerinden gönderdiği çalışmaların raporlarını detaylı olarak inceleyebilirler. Ayrıca portfolyo alanına erişebilir, yapılan çalışmaları görebilirler.

Okul Yöneticileri, canlı ders oluşturabilirler ve derslere öğrenci ataması, canlı dersi silme gibi işlemleri gerçekleştirebilirler.

Milli Eğitim Bakanlığı, EBA uygulamasının etkin bir şekilde kullanılması ve öğrencilere daha cazip hale getirebilmek amacıyla puan ve arma sistemi getirmiştir. Öğrenciler ve öğretmenler sistemi kullandıkça çeşitli puanlar ve armalar kazanmaktadırlar. Bu sayede EBA’nın ilgi odağı olması amaçlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz