İçeriğe geç

Elkart HES Kodu

  Dünya genelinde yayılan ve tüm hayatı değiştiren Corona virüs salgınından sonra devletler kendi ülkelerine göre tedbir kararları alarak, salgının yayılmasını önleme amacıyla, pek çok karar almıştır. Zaman zaman daha sıkı hale getirilen tedbirler, virüs yayılımının artmaya başlaması nedeniyle tekrar sıkılaşmaya başlamıştır. Bu kapsamda artık çoğu yerden HES (Hayat Eve Sığar) kodu bilgisi istenmektedir.

  Şehir içi toplu ulaşım için istenen HES kodunu, akıllı ulaşım kartlarına tanımlamak gerekiyor. Bunun için önce HES kodunu almanız gerekir. Daha sonra kullandığınız ve size özel olan ulaşım kartınıza tanımlamak gerekiyor. HES kodunuzu alabilmeniz için 3 farklı yol vardır. Bu yollar aşağıda sıralanacaktır.

  Konya ilinde de, diğer illerde olduğu gibi, toplu ulaşımda kullanılan Elkart Akıllı Ulaşım kartlarının HES kodu ile eşleştirilmesi gerekiyor. HES kodu tanımlaması yapmayan vatandaşlar ile tanımladığı HES kodunda riskli olduğu görünen kişiler toplu taşıma araçlarından faydalanamayacak. Böylece karantinada olması gereken kişilerin dışarı çıkması bir nebze olsun önlenmiş olacaktır.

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nasıl Alınır?

  • Mobil uygulama ile HES kodu alma : Hayat Eve Sığar uygulamasını akıllı telefonunuza indirip, mobil uygulama üzerinden ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne girin. ‘HES Kodu Oluştur’ düğmesine tıklayıp, kod kullanım süresini seçin ve kodunuzu oluşturun.

  Hayat Eve Sığar Mobil Uygulamasını indirmek için tıklayınız. – Play Store

  Hayat Eve Sığar Mobil Uygulamasını indirmek için tıklayınız. – App Store

  • Mesaj atarak HES kodu alma : HES yazarak boşluk bırakarak sırasıyla; TC Kimlik Numarası, Tc Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi, paylaşım süresi bilgilerini yazın ve 2023’e mesaj atın. Örn: HES 11111111111 2222 45 –> 2023
  • E-devlet ile HES kodu alma : E-devlet kapısı sistemine TC Kimlik numaranız ve şifrenizle girerek HES Kodunuzu öğrenebilirsiniz. Sisteme E-devlet internet sitesi üzerinden girebileceğiniz gibi mobil uygulamasını da indirebilirsiniz.

  Play Store ile E-devlet Kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  AppStore ile E-devlet Kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  Elkart Ulaşım Kartına HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

  Konya Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı karara göre; korona virüs ile mücadele kapsamında risk taşıyan vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmasını engellemek amacıyla HES (Hayat Eve Sığar) kodu uygulamasını hayata geçirdi. Toplu taşıma araçlarını kullanan Konyalı vatandaşlar, ulaşım kartlarına HES (Hayat Eve Sığar) kodlarını tanımlamak zorundalar. Peki HES kodu Elkartlara nasıl tanımlanır yada eşleştirilir? Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  Elkart’a HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Tanımlama İşlemi

  • Bilgisayar, tablet yada akıllı telefonunuzdan https://hes.konya.bel.tr/ adresine giriş yapınız.
  • Daha sonra karşınıza gelen sayfadan kullandığınız Elkart çeşidini seçerek ‘Kişiselleştirilmiş kartıma HES kodu tanımlamak istiyorum’ butonuna tıklayınız.
  • Kişiselleştirilmiş elkart kullanmayanlar ‘Tam kartıma HES kodu yüklemek istiyorum’ butonuna tıklamalıdırlar.
  • Gelen formda gerekli yerlere bilgilerinizi tam ve eksiksiz şekilde girip, gönder butonuna tıklayınız.
  • Daha önce aldığınız HES kodunuzu girip onaylayınız.