İçeriğe geç

Elkart HES Kodu Eşleştirme

  İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan karara göre artık sadece şehirler arası yolcu taşımacılığında değil, şehir içi toplu taşımada da HES kodu zorunlu hale geldi. Bu sebeple belediyeler çalışmalara başladı. Konya Büyükşehir Belediyesi yaptığı hazırlıkları tamamlayarak Elkartlar ile HES kodu eşleştirme hizmetini vermeye başladı.

  Artık Konya ilinde yaşayan vatandaşlar toplu ulaşımda kullandıkları Elkartlara kişisel HES kodlarını eşleştirmek zorundalar. Aksi durumda ulaşımdan faydalanamayacaklar.

  Elkart HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

  Konya Büyükşehir Belediyesinin uygulaması ile artık korona virüs tedbirleri daha sıkı uygulanmaya başlanmıştır. Vatandaşların toplu taşıma araçlarına binmeden önce HES kodlarını eşleştirmeleri gerektiği için, belediye gerekli eşleştirme uygulamasını hizmete açmıştır. Bu sayede Konyalı vatandaşlar HES kodlarını Elkartlarına eşleştirebilecekler. Elkart HES kodu eşleştirme işlemi için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

  Elkart’a HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Eşleştirme

  • İnternet tarayıcısını açıp, adres satırına https://hes.konya.bel.tr/ yazın ve sayfaya giriş yapın.
  • Daha sonra karşınıza gelen sayfadan kullandığınız Elkart çeşidini seçerek ‘Kişiselleştirilmiş kartıma HES kodu tanımlamak istiyorum’ butonuna tıklayın.
  • Kişiselleştirilmiş elkart kullanmayanlar ‘Tam kartıma HES kodu yüklemek istiyorum’ butonuna tıklayacaktır.
  • Karşınıza gelecek olan formda gerekli alanlara bilgilerinizi tam ve eksiksiz bir şekilde girip, gönder düğmesine tıklayın.
  • HES kodunuzu da doğru bir şekilde girip onaylayın.

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Mobil uygulama ile HES kodu alma : Hayat Eve Sığar uygulamasını akıllı telefonunuza indirip, mobil uygulama üzerinden ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne girin. ‘HES Kodu Oluştur’ düğmesine tıklayıp, kod kullanım süresini seçin ve kodunuzu oluşturun.

  Hayat Eve Sığar Mobil Uygulamasını indirmek için tıklayınız. – Play Store

  Hayat Eve Sığar Mobil Uygulamasını indirmek için tıklayınız. – App Store

  • Mesaj atarak HES kodu alma : HES yazarak boşluk bırakarak sırasıyla; TC Kimlik Numarası, Tc Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi, paylaşım süresi bilgilerini yazın ve 2023’e mesaj atın. Örn: HES 11111111111 2222 45 –> 2023
  • E-devlet ile HES kodu alma : E-devlet kapısı sistemine TC Kimlik numaranız ve şifrenizle girerek HES Kodunuzu öğrenebilirsiniz. Sisteme E-devlet internet sitesi üzerinden girebileceğiniz gibi mobil uygulamasını da indirebilirsiniz.

  Play Store ile E-devlet Kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  AppStore ile E-devlet Kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.