İçeriğe geç

Hac Sonuçları

  Hac ibadeti dünya Müslümanlarının kaynaşmasını, birbirlerini ve değişik kültürleri tanımalarını sağlar. İslâmî bilinçlenmeye, imanın aksiyona geçirilmesine, manevî kirlerden arınmaya, gönlü bütün safiyeti ile Yaratan’a açmaya vesile olur.

  “Kim Allah için hacceder de (Allah’ın rızâsına uymayan) kötü söz ve davranışlardan ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, (kul hakkı hariç) annesinin onu doğurduğu günkü gibi (günahlarından arınmış olarak hacdan) döner. (Buhârî, Hac, 4)

  “Hacılar ve umre yapanlar Allah’ın (evinini) ziyaretçileridir. Kendisine dua ederlerse dualarına icabet eder, On’dan bağışlanma dilerlerse onları bağışlar”(İbn Mâce, Menasik, 5) anlamındaki hadislerde de ifade edildiği gibi hacda yapılan dualar ve tövbeler kabul görür. Böylece bu ibadeti îfa edenler, işlemiş oldukları hata ve günahlarından arınarak hayata yeni bir canlılık ve şuurla dönerler.

  Bu kutsal ibadeti yerine getirmek isteyen kişiler başvuru oluşturarak yapılacak olan kurada çıkmayı beklerler. Hacı olmak için isteyen herkes hemen gidememektedir. Kabe’nin bulunduğu ülkenin koymuş olduğu kurallara uymak gerekmektedir. Kişi sayısı belirlenmektedir.  Hac Kurasında çıkan hacı adayları kutsal topraklara gitmeden önce eğitimden geçerler. Böylece orada ne yapmaları gerektiğini öğrenirler. İbadet sırasında ve ibadet dışında nasıl hareket edeceklerini öğrenen hacılar kutsal topraklarda zorlanmadan bu kutsal ibadeti yerine getirebilirler.

  Hac Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

  e-devlet kapısı internet sitesinde bulunan Diyanet İşleri Bakanlığının sayfasında hac sonuçlarını sorgulayabileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Aşağıda bu sayfadan nasıl bilgi alabileceğinizi adım adım anlattık. Bu adımları izlemeniz yeterlidir.

  • Öncelikle e-devlet internet sitesine giriş yapın. e-devlet internet sayfası için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

  E-devlet internet sayfasına girmek için tıklayınız.

  • Sisteme giriş yapmak için anasayfada bulunan giriş yap butonuna tıklayın ve gelen sayfada TC kimlik numaranız ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • e-devlet sistemine girdikten sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet hac kura sonucu sorgulama sayfasına girin.

  e-devlet Hac Kura Sonucu Sorgulama İşlemi için tıklayınız.

  Burada sorgulama yaparak hac başvurunuzun sonucunu görebilirsiniz.

  e-devlet sistemi üzerinden hac işlemleri yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  e-devlet hac işlemleri sayfasına ulaşmak için buraya tıklayınız.

  Bu adımları e-devlet mobil uygulaması üzerindende yapabilirsiniz. Böylece akıllı cihazınızdan istediğiniz an sorgulama yapma imkanı bulursunuz. e-devlet kapısı mobil uygulaması için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.