Hatay Kart Nedir?

Hatay Kart, Hatay ilinde faaliyet gösteren toplu taşıma kartıdır. Hatay Kartlar, Hatay Kent kartlara ek olarak hizmete sunulmuştur. Kent kartlar özel halk otobüslerinde kullanılırken, Hatay kartlar Belediye otobüslerinde kullanılmaktadır. Ulaşım Hatay Kart ile sağlanmaktadır. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen bir çalışmadır. Amaç vatandaşların şehir içinde rahat ve güvenli bir şekilde ulaşım sağlamalarıdır. Toplu taşıma araçları Üniversite-Serinyol, Antakya-Defne Merkez ve Harbiye Bölgesinde faaliyet göstermektedir. Hatay kart tam kart ve kişiselleştirilmiş kart olarak hizmete sunulmuştur.

Hatay Kart’ı Nasıl Temin Edebilirim?

Hatay Büyükşehir Belediye binası altında bulunan Hatay Kart satış ofisinden Hatay Kartı temin edilebilmektedir. Vize işlemleri için gerekli evraklar ile birlikte satış ofisine müracaat etmeniz gerekir. Evraklarla ilgili gerekli inceleme yapıldıktan sonra kartınızı alabilirsiniz.

Hatay Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sadece kartınızı almanız yetmez, içinde yeterli bakiye bulundurmanızda gereklidir. Bunun için birkaç yol vardır. Ancak daha önce bakiyenizi sorgulamanız iyi olur. Bakiyenizi sorgulayarak ne kadar limitiniz kaldığını görebilir, ulaşıma ihtiyaç duyduğunuzda zor durumda kalmamak için önlem alabilirsiniz.

İnternet Sitesinden Hatay Kart Bakiye Sorgulama

Hatay kartınızda ne kadar bakiye kaldığını sorgulamak için internet sitesinden bakiye sorgulama yapmanız mümkündür. Bunun için aşağıdaki linke tıklayıp gerekli bilgileri girmeniz yeterlidir.

Hatay Kart Bakiye Sorgulama Ekranı için tıklayınız

Ücretsiz Binişten Kimler Yararlanabilir?

  • Hatay elektronik kartla (Hatay Kart) 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız yararlanabilir.
  • Hatay elektronik kartla (Hatay Kart) %40 ve üzeri engelli vatandaşlarımız yararlanabilir.
  • Hatay elektronik kartla (Hatay Kart) resmi kıyafetli polis memurları, belediye zabıta görevlileri ve dağıtımcı ünvanlı PTT görevlileri yararlanabilir.
  • Hatay kartla şehrimizde kurulu olan gazeteciler cemiyeti üyeleri yararlanabilir.
  • Hatay kartla başbakanlık sarı basın kartı sahipleri yararlanabilir.
  • Kanunda belirtilen diğer ücretsiz binişlerde yararlanabilir.