İçeriğe geç

Hataykart Bakiye Sorgulama

  Türkiye genelinde birçok ilde kullanılan kent kart uygulaması ile vatandaşlar şehir içi toplu taşıma araçlarında kent kart kullanmaya başladı. Bu uygulama ile ulaşım ücreti ulaşım kartını, toplu taşıma aracında bulunan kart okuma cihazına okutarak yapılmaktadır. Bu sebeple kartta yeterli bakiye olması önemlidir. Kartta var olan bakiyeyi sorgulamak için ne yapmanız gerektiği ise makalemizin devamında yer almaktadır.

  Hatay Kart, Hatay ilinde faaliyet gösteren toplu taşıma kartıdır. Hatay Kartlar, Hatay Kent kartlara ek olarak hizmete sunulmuştur. Kent kartlar özel halk otobüslerinde kullanılırken, Hatay kartlar Belediye otobüslerinde kullanılmaktadır. Ulaşım Hatay Kart ile sağlanmaktadır. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen bir çalışmadır. Amaç vatandaşların şehir içinde rahat ve güvenli bir şekilde ulaşım sağlamalarıdır. Toplu taşıma araçları Üniversite-Serinyol, Antakya-Defne Merkez ve Harbiye Bölgesinde faaliyet göstermektedir. Hatay kart tam kart ve kişiselleştirilmiş kart olarak hizmete sunulmuştur.

  Hatay Kart’ı Nasıl Temin Edebilirim?

  Hatay Büyükşehir Belediye binası altında bulunan Hatay Kart satış ofisinden Hatay Kartı temin edilebilmektedir. Vize işlemleri için gerekli evraklar ile birlikte satış ofisine müracaat etmeniz gerekir. Evraklarla ilgili gerekli inceleme yapıldıktan sonra kartınızı alabilirsiniz.

  Hataykart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Sadece kartınızı almanız yetmez, içinde yeterli bakiye bulundurmanızda gereklidir. Bunun için birkaç yol vardır. Ancak daha önce bakiyenizi sorgulamanız iyi olur. Bakiyenizi sorgulayarak ne kadar limitiniz kaldığını görebilir, ulaşıma ihtiyaç duyduğunuzda zor  durumda kalmamak için önlem alabilirsiniz. Hataykart bakyie sorgulama işlemi için yapmanız gerekenler şu başlıklarda toplanabilir:

  • İnternet Sitesinden Hataykart Bakiye Sorgulama
  • Kart Okuma Cihazından Hataykart Bakiye Sorgulama

  İnternet Sitesinden Hataykart Bakiye Sorgulama

  Hatay kartınızda ne kadar bakiye kaldığını sorgulamak için internet sitesinden bakiye sorgulama yapmanız mümkündür. Bunun için aşağıdaki linke tıklayıp gerekli bilgileri girmeniz yeterlidir.

  Hataykart Bakiye Sorgulama Ekranına ulaşmak için tıklayınız.

  Kart Okuma Cihazından Hataykart Bakiye Sorgulama

  Toplu taşıma aracına binerken kartınızı okuttuğunuz, kart okuma cihazı yardımı ile bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Bunun için kartınızı okuttuktan sonra cihaz ekranının alt kısmına bakmanız yeterlidir. Kalan bakiyeniz burada yazar.