Mersin kent kartınızın limitini sorgulamak için kullanılan yöntemler mevcuttur. Bunlardan bir tanesi uygulama yoluyla Mersin kent kart bakiye sorgulamadır.

‘Mersin Ulaşım’ Uygulamasıyla Kent Kart Bakiye Sorgulama

Mersin kent kart limitinizi sorgulamak için Mersin Ulaşım uygulamasını kullanabilirsiniz. Şu an sadece GooglePlay üzerinden indirebileceğiniz uygulama ile kent kart bakiyenizi sorgulamak için izlemeniz gereken adımla şunlardır:

 • GooglePlay üzerinden uygulamalar kısmına ‘Mersin Ulaşım’ yazarak uygulamayı telefonunuza indirin.
 • Ardından uygulamaya tıklayın.
 • Önünüze üç bölümden oluşan bir sayfa gelecek.
 • Mavi yazılı olan bölümden kart işlemlerine tıklayın.
 • Bakiye sorgulama ekranı açıldığında sizden istenen kart bilgilerini girerek arama yerine tıklayın.
 • Kart numarası kartınızın ön yüzünde bulunan rakamlardır.
 • Mersin kent kart bakiye bilgilerinizi çıkan kısımda görebilirsiniz.
 • Uygulamayı indirmek ve kullanmak tamamen ücretsizdir.

Mersin Kent Kart Bakiyesini SMS’le Öğrenebilir Miyim?

SMS yoluyla Mersin kent kart limitinizi öğrenebileceğiniz bir uygulama şu an için bulunmamaktadır. Mersin kent kartınızın bakiyesini şu an için sadece Mersin Ulaşım uygulamasından öğrenebilirsiniz. Dilerseniz kartınıza dolum yaptırdığınız sırada alacağınız makbuzda kent kartınızın içindeki toplam limiti de görebilirsiniz.

Mersin Kent Karta İnternet Üzerinden Dolum Yapılabilir Mi?

İnternet üzerinden Mersin kent karta bakiye yüklemek için yapmanız gereken Mersin Ulaşım uygulamasını indirmektir. Onun dışında dolum yapacağınız yerler kent kartlara dolum ücretini sadece nakit olarak kabul etmektedir. Ayrıca uygulamayla birlikte ücret bilgisi, durak yerleri, hat güzergahları, otobüs sefer saatleri, otobüsün konumu gibi birçok bilgiye kolay ve ücretsizce erişebilirsiniz.

Mersin Kent Kart Nasıl Temin Edilir?

Mersin  kent kart sahibi olmak için Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet vermekte olan Kent Kart İrtibat bürosuna başvuruda bulunabilirsiniz. Mersin kent kart başvuruları için 0324 233 10 10 numaralı hattı arayıp bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

İndirimli Mersin Kent Kart Nasıl Alınır?

Mersin kent kartına indirimli fiyatlarla sahip olmak için öğrenci olmanız gerekmektedir. Belediye Meclisi tarafından belirlenen karara göre Mersin kent kartı iki farklı tarifeyle ücretlendirilir. İlki tam tarife olan ücretlendirme standart ücretlendirmedir ve sivil vatandaş tarafından herkesçe kullanılabilir. İkinci ücretlendirme tarifesi indirimli tarifedir ve sadece öğrenciler yararlanabilir. Tam tarifeye göre ulaşım fiyatları daha uygundur. İndirimli tarifeden yararlanabilmek için öğrencilerin bir adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı ve öğrenci olduklarını belgeleyen evrakla ilgili yerlere başvuru da bulunması gerekir.

Mersin’de Ücretsiz Kent Kartlardan Kimler Yararlanabilir?

Mersin’de kent kartları ücretsiz kullanım hakkına sahip olanlar vardır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından alınan karara göre 65 yaş üzeri vatandaşlar ücretsiz toplu taşıma kullanım hakkına sahip olabileceklerdir. 65 yaş ve üzeri kişilerin başvuru yapmaları halinde vizeli Mersin kent kartları ücretsiz ulaşım hakkına sahip ücretsiz kent kartlara dönüşecektir. Başvuruda bulunmak için 65 yaş ve üstü kişilerin nüfus cüzdanları ve gerekli evraklarla birlikte ilgili kurumlara başvuruda bulunması gerekir.

Ayrıca ücretsiz toplu taşıma kullanım hakkına sahip olan 65 yaş ve üstü kişilerde başka kimseler de vardır. bu kişiler şunlardır:

 • %40 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlar ücretsiz toplu taşıma kullanabilir. (elektronik kartla)
 • Resmi kıyafetli polis memurları, resmi kıyafetli zabıtalar ve PTT görevlilerinden olan dağıtımcı unvanlılar.
 • Başbakanlık sarı basın kartına sahip olanlar da ücretsiz toplu taşımadan faydalanabilir.
 • Kanunda belirtilen diğer ücretsiz kişilerde toplu taşımayı ücretsiz kullanım hakkına sahiptir.
 • Şehirde kurulu olan gazeteciler cemiyeti üyeleri.