İçeriğe geç

HES Kodu Sorgula

  HES kodu sorgulama işlemi yapmanız gerekiyorsa ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, makalemizden faydalanabilirsiniz. Bu işlemi nasıl yapacağınıza dair ayrıntılar aşağıda verilmiştir.

  HES Kodu Sorgulama İşlemi

  HES kodu sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-devlet resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekir. TC kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra ise arama kısmına HES kodu sorgulama yazmalısınız. Karşınıza ilgili sayfa listelenecektir. Sayfaya girerek elinizdeki hes kodunu sorgulayabilirsiniz.

  Eğer birden fazla HES kodunu sorgulamanız gerekiyorsa bununda kolayı var. Bu işlem için Toplu HES kodu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Yine e-devlet üzerinden yapılan bu işlemin detayları ise şu şekildedir:

   • www.turkiye.gov.tr adresine kurumda yetkilendirilen personel tarafından kişisel şifre ile giriş yapılır.
   • Arama bölümüne “Toplu HES Kodu Sorgulama” ifadesi yazıldığında çıkan
    “Toplu HES Kodu Sorgulama(Sağlık Bakanlığı)” ifadesine tıklanır.
   • Açılan pencerede “+ Yeni Grup Oluştur” sekmesine tıklanır.
   • Sonra açılan ekranda sırasıyla Grup adı ve Grup Açıklaması alanları doldurulduktan sonra “Kaydet ve İlerle” butonuna tıklanır. Birden fazla grup oluşturabilirsiniz
   • Grup başarıyla oluşturulmuştur mesajı alındıktan sonra personele ait HES kodları sırasıyla HES Kodu bölümüne girilerek Ekle ve Kaydet butonuna tıklanır. “Hes Kodlarını Excelden Yükle” seçeneğinden Excel’den oluşturduğunuz toplu listeleri otomatik olarak ekleyebilirsiniz.
   • Excel’den toplu halde listeleme işlemi için ilgili butona tıklanır ve aşağıdaki ekranda “Örnek şablonu indirmek için tıklayınız” kısmına tıklanarak sisteme girişe uygun Excel formatı indirilebilir. Dosyadaki ilgili alanlar doğru şekilde doldurulup kaydedildikten sonra, Dosya Ekleyin butonuna tıklanarak veya dosyayı sürükleyip ilgili alana bırakarak altta bulunan kaydet butonuna tıklanır ve tüm listedeki HES kodları sisteme eklenmiş olur.
   • HES Kodları eklendikten sonra alt tarafta liste şeklinde görüntülenir ve HES Kodlarını Güncelle butonuna tıklayarak istenildiğinde ekleme ve silme işlemi yapılabilir.
   • Tüm HES kodlarını oluşturduğunuz gruba ekledikten sonra Grup Listesinin olduğu bölümde bulunan ilgili listeye ait “Grubu Sorgula” butonuna tıklayarak toplu risk durumu sorgusu yapabilirsiniz.
   • İlgili listeye ait sorgulama işlemi sorunsuz tamamlanınca aşağıdaki ekran gelecektir.

  Bu adımları izleyerek oluşturduğumuz grup ile her gün, E-devlet sistemine giriş yapıp, sorgulama yapmanız mümkündür. Bu işlemi sadece kurumlarda çalışan kişiler değil, ailelerde yapabilir. Ailedeki herkesin HES kodunu kendi grubunuza dahil ederek, toplu sorgulama yapabilirsiniz.