Toplu HES Kodu Sorgulama

0

HES kodu sorgulama işlemini kalabalık bir grup için yapmanız gerekiyorsa, bunu grup oluşturarak, tek seferde yapma imkanınız vardır. Özellikle kurum ve kuruluşlarda her gün sorgulama yapma durumunda olan kişiler için pratik bir çözümdür. Toplu HES Kodu Sorgulama işlemini E-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Toplu HES Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kurum amirleri ya da resmi yazı ile görevlendirdikleri bir personel aşağıdaki işlemleri yaparak toplu HES kodu sorgulama işlemini gerçekleştirebilir. Toplu şekilde HES kodu sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  • www.turkiye.gov.tr adresine kurumda yetkilendirilen personel tarafından kişisel şifre ile giriş yapılır.
  • Arama bölümüne “Toplu HES Kodu Sorgulama” ifadesi yazıldığında çıkan
   “Toplu HES Kodu Sorgulama(Sağlık Bakanlığı)” ifadesine tıklanır.
  • Açılan pencerede “+ Yeni Grup Oluştur” sekmesine tıklanır.
  • Sonra açılan ekranda sırasıyla Grup adı ve Grup Açıklaması alanları doldurulduktan sonra “Kaydet ve İlerle” butonuna tıklanır. Birden fazla grup oluşturabilirsiniz
  • Grup başarıyla oluşturulmuştur mesajı alındıktan sonra personele ait HES kodları sırasıyla HES Kodu bölümüne girilerek Ekle ve Kaydet butonuna tıklanır. “Hes Kodlarını Excelden Yükle” seçeneğinden Excel’den oluşturduğunuz toplu listeleri otomatik olarak ekleyebilirsiniz.
  • Excel’den toplu halde listeleme işlemi için ilgili butona tıklanır ve aşağıdaki ekranda “Örnek şablonu indirmek için tıklayınız” kısmına tıklanarak sisteme girişe uygun Excel formatı indirilebilir. Dosyadaki ilgili alanlar doğru şekilde doldurulup kaydedildikten sonra, Dosya Ekleyin butonuna tıklanarak veya dosyayı sürükleyip ilgili alana bırakarak altta bulunan kaydet butonuna tıklanır ve tüm listedeki HES kodları sisteme eklenmiş olur.
  • HES Kodları eklendikten sonra alt tarafta liste şeklinde görüntülenir ve HES Kodlarını Güncelle butonuna tıklayarak istenildiğinde ekleme ve silme işlemi yapılabilir.
  • Tüm HES kodlarını oluşturduğunuz gruba ekledikten sonra Grup Listesinin olduğu bölümde bulunan ilgili listeye ait “Grubu Sorgula” butonuna tıklayarak toplu risk durumu sorgusu yapabilirsiniz.
  • İlgili listeye ait sorgulama işlemi sorunsuz tamamlanınca aşağıdaki ekran gelecektir.

Bu adımları izleyerek oluşturduğumuz grup ile her gün, E-devlet sistemine giriş yapıp, sorgulama yapmanız mümkündür. Bu işlemi sadece kurumlarda çalışan kişiler değil, ailelerde yapabilir. Ailedeki herkesin HES kodunu kendi grubunuza dahil ederek, toplu sorgulama yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz