İçeriğe geç

İzmirim Kart HES Kodu Sorgula

  Pandemi sürecinden dolayı önlem amaçlı ortaya çıkan HES kodu, hasta ve temaslı kişilerin dışarı çıkmaması için bulunan bir sistemdir. Bu sistemde hasta ve temaslı kişiler riskli olarak gruplandırılıyor ve belirlenen süre kadar evden çıkmaları yasaklanıyor. Bunun denetlenebilmesi için şehir içi, şehir dışı ve bazı kurum, kuruluş, mekan ve hastanelere girişte hes kodu sorulmaya başlandı. kontrol sırasında riskli görülen kişilerin evlerine dönmeleri sağlanarak gerekli durumlarda ceza almaları sağlandı. Şehir içi toplu taşıma araçlarında bu kontrol akıllı kartlara HES kodu tanımlama işlemiyle kontrol altına alındı.

  İzmir ilinde yaşayan vatandaşlar İzmirim Kartlarına hes kodu tanımlamak durumdadırlar. Türkiye’nin bir çok yerinde durum böyledir. İzmirim Karta HES kodu tanımlamadan önce HES kodunuzu almanız gerekir. Bunun için 3 farklı yöntem vardır:

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma İşlemi
  • E-devlet ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma İşlemi
  • SMS ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma İşlemi

  İkisi internet aracılığı ile, birisi ise mesaj atarak olan bu yöntemlerden hangisi size kolay geliyorsa kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerin ayrıntılı halini görmek için sizin için hazırladığımız HES Kodu Öğrenme başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

  HES kodu sorgulama işlemi ise var olan HES kodunun riskli olup olmadığını görmek için yapılır. Bu işlem için ise aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

  İzmirim Kart HES Kodu Sorgula İşlemi

  İzmirim Kart HES Kodu Sorgulama işlemini yapabilmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

  Tanımlı HES Kodu sorgulama işlemi için buraya tıklayınız.

  • Daha sonra gelen sayfada bulunan ilgili alana İzmirim Kart numaranızı girin ve sorgula butonuna basın.
  • Bu şekilde kartınıza tanımlı olan HES kodunuzu sorgulamış olursunuz.

  Daha önce almış olduğunuz hes kodunuzu İzmirim Kart sayfasına girerek kartınıza tanımlayabilir, sorgulama yapabilirsiniz. Tanımlı HES kodunuz yoksa yine bu internet sayfasını kullanarak tanımlayabilirsiniz.

  Eğer İzmirim Kart HES Kodu sorgulama işlemini yaparken sorun yaşarsanız, 320 0 320 numaralı çağrı merkezini arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.