Otoyol girişlerinde, köprü girişlerinde ödeme yapmak daha önce gişe görevlilerine yapılırdı. Bu yüzden gişelerde uzun kuyruklar oluşurdu. Bu sorun bir çok çözüm üretildi ancak günümüzde HGS sistemi kullanılmaya devam ediliyor. HGS sistemi ile kişiler otomatik ödeme yaparak kolayca geçişlerini yapabiliyorlar.

HGS İhlal Sorgulama Nasıl Yapılır?

HGS borcu olup olmadığını ve ne kadar olduğunu merak eden kişiler için iki seçenek vardır. Bunun için PTT’nin HGS için oluşturduğu sayfadan sisteme girerek yada e-devlet sistemine girerek bilgi alabilirler. Liste halinde sıralamak gerekirse:

  • PTT HGS Sayfası Üzerinden HGS İhlal Sorgulama
  • E-devlet Sistemini Kullanarak PTT HGS İhlal Sorgulama

PTT HGS Sayfası Üzerinden  HGS İhlal Sorgulama

Otoyol ve köprü geçişlerini kullanırken HGS etiketinizde yada kartınızda bakiye olmaması durumunda yetersiz bakiye durumu oluşur. Bu durumda geçiş ücreti kartınıza borç olarak kaydedilir. Bazen farkında olmadan bakiyenizi yüklememiş olabilirsiniz. Böyle durumlarda borcunuzun artmaması ve kartınızın kullanım dışı olmaması için borç sorgulama yapmanızda fayda vardır. Borcunuzu sorgulamak için PTT’nin oluşturduğu HGS sayfasına giriş yapabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıdan bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

PTT HGS İhlal Borcu Sorgulama sayfası için tıklayınız.

Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra sisteme giriş yapın ve sonra ”Geçiş İhlali Sorgulama” sayfasından borcunuzu sorgulayın. Ödeme işlemini de buradan kredi kartınız ile yapabilirsiniz.

E-devlet Sistemini Kullanarak PTT HGS İhlal Sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden pek çok sorgulama ve takip işlemi yapılabilmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Bunun için e-devlet kapısı internet sitesine girin. Buraya tıklayarak ilgili bağlantıya ulaşabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yapmak için T.C. Kimlik numaranızı ve şifrenizi kullanın. Bu bilgilerle sisteme giriş yapın. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra Hizmetler menüsüne girip, buradan PTT Genel Müdürlüğü’nü açın.
  • Hizmetlerin sıralandığı bu listeden ‘’Hızlı Geçiş İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama” bağlantısını bulun ve tıklayın. Var olan cezanız burada listelenir.

PTT Genel Müdürlüğü Hızlı Geçiş İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama sayfasına doğrudan girmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. 

Doğrudan yukarıdaki bağlantıya tıklamayı seçtiyseniz, yine giriş bilgilerinizle sisteme giriş yapmalısınız.