İçeriğe geç

HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

  HGS geçiş sistemini kullanan kişiler HGS kartlarında ve HGS etiketlerinde kalan bakiyelerini sorgulamak için birkaç yöntem kullanabilirler. Bu yöntemler ile sorgulama yaparak bakiyenin bitmeden yenilenmesi gerekir. Aksi durumda geçiş sırasında yetersiz bakiyeden dolayı geçiş ihlali yapılmış sayılır ve borçlanılır. Borcun ödenmemesi ve yetersiz bakiye durumunun devam etmesi durumunda cezai işlemler uygulanabilir. Bu durumlara düşmemek için vaktinde HGS bakiye sorgulama işleminin yapılması gerekir.

  HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

  HGS sorgulama işlemi için 3 farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerden size en uygun olanı hangisi ise işlemi o şekilde yapabilirsiniz.

  • hgsmusteri.ptt.gov.tr adresi üzerinden HGS Sorgulama
  • E-devlet üzerinden HGS Sorgulama
  • HGS Çağrı Merkezini arayarak HGS Sorgulama

  hgsmusteri.ptt.gov.tr adresi üzerinden HGS Sorgulama

  Bu işlem için PTT’nin resmi internet sitesine girmeniz gerekiyor. Bunun için hgsmusteri.ptt.gov.tr adresini kullanmalısınız. Hgs Bakiye Sorgulama işlemi gerçekleştirmek için şu adımları izlemelisiniz:

  • Önce hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine girin.
  • Müşteri hizmetleri giriş bölümüne gelip e-posta ve şifrenizle birlikte giriş yapın. Eğer isterseniz e-devlet şifrenizle girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra HGS Bakiye Sorgulama seçeneğini göreceksiniz. Bunun dışında başka hizmetlerden de faydalanabilirsiniz.

  Bu yolu kullanmak için PTT sisteminde üyeliğiniz olmalıdır. Yoksa yeni üyelik oluşturmalısınız.

  E-devlet üzerinden HGS Sorgulama

  E-devlet kapısı internet sitesi ve mobil uygulaması üzerinden HGS bakiyenizi sorgulamanız mümkündür. E-Devlet üzerinden HGS bakiyenizi sorgulamak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle PTT hızlı geçiş sistemi sorgulama sayfasına aşağıdaki bağlantıya tıklayarak girmeniz gerekir. PTT hızlı geçiş sistemi sayfası için tıklayınız.
  • T.C Kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle birlikte sisteme giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra HGS aboneliğinizdeki bakiyeyi görebilirsiniz.

  Bu yöntemle sadece bakiye öğrenme değil, HGS ile ilgili pek çok hizmet alabilirsiniz.

  HGS Çağrı Merkezini arayarak HGS Sorgulama

  HGS bakiyenizi sorgulamak için kullanabileceğiniz yollardan birisi de çağrı merkezini aramaktır. İnternet kullanmayanlar için pratik bir yol denilebilir. Bu yolla bakiyenizi öğrenmek için HGS Çağrı merkezini arayarak, çağrı merkezi görevlisine istediğinizi iletmeniz yeterlidir.

   HGS Çağrı Merkezi : 0 850 460 60 60 

  Bakiye sorgulama dışında farklı sorularınız yada sorunlarınız var ise bu numarayı arayarak çözüm bulabilirsiniz.