İçeriğe geç

IBAN Sorgulama Nedir?

  IBAN açık yazılımı ile International Bank Account Number, uluslararası hesap numarasıdır. Bu numara ile para transferi işlemleri daha kolay ve hatasız şekilde yapılmaktadır. Dünyada ve ülkemizde bu numarayı kullanmak zorunludur. Belirlenen standartlara göre düzenlenen IBAN sayesinde karşıdaki kullanıcının hesap numarası ve şube koduna gerek kalmadan bu kod ile işlem yapabilirsiniz. IBAN, Avrupa Birliği düzenlemeleri çerçevesinde ortaya çıkmış bir standart olmasına karşın yalnızca Avrupa ülkelerinde veya Avrupa birliğinde yer alan ülkelerde kullanılmaz. Mantıklı ve sistematik yapısı nedeniyle transfer işlemlerine hız katan ve hata oranını en aza indiren bu sistem birçok farklı ülke tarafından da kabul görmüş ve kullanılmaya başlanmıştır.

  IBAN Sorgulama Nedir?

  Türkiye’de hizmet sunan tüm bankalar müşterilerine bir IBAN numarası verir. Bu IBAN kodu ile müşteriler hızlı bir şekilde para transferi işlemlerini gerçekleştirebilirler. IBAN kodu ile yapılan işlemlerde hatalı para gönderimi riski çok azdır. IBAN numarasını bilmeyen ve öğrenmek isteyen kişiler bunu sorgulayarak yada bazı kolay yöntemler ile öğrenebilirler. IBAN kodunu öğrenmek için yapılan işleme IBAN sorgulama denir.

  IBAN sorgulamak için hesap cüzdanına bakılabilir. İkinci bir seçenek olarak IBAN sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için çalıştığınız bankanın resmi internet sayfasından yardım alabilirsiniz. Aşağıda kullandığınız bankanın adına tıklayarak IBAN adresi sorgulama sayfasına ulaşabilir, istenen hesap bilgilerinin girişini yaparak IBAN adresinizi öğrenebilirsiniz.

  Her banka kendi müşterileri için böyle bir hizmet sunmuştur.

  IBAN Doğrulama Nedir?

  Kendi IBAN kodunuz veya başka bir IBAN kodunun doğruluğunu kontrol etmek için IBAN doğrulama hizmetlerini kullanabilirsiniz. Özellikle yüklü miktarlarda transfer işlemleri gerçekleştireceğinizde karşıdaki alıcının IBAN numarasından net bir şekilde emin olmak isteye bilirsiniz.

  Bu işlem için buraya tıklayarak yardım alabilirsiniz.