İçeriğe geç

İstanbul Kart HES Kodu Eşleştirme

  Pandemi nedeniyle değişen hayat normallerimize HES kodu da eklenmiş durumda. HES kodu hayat eve sığar uygulamasının kısaltılmasıdır. Bu uygulama ile birlikte bir çok kurum ve kuruluşa girerken, şehir dışı ve şehir içi yolculuk yaparken HES kodu alma zorunluluğu da hayatımıza girmiş durumdadır. Türkiye genelinde bütün şehirler şehir içi toplu taşımada HES kodu zorunluluğu nedeniyle gerekli düzenlemeleri yapmaya başlamış durumdadır. Bu uygulamayı hayata geçirenlerde mevcuttur.

  İstanbul’da bu şehirlerden birisidir. 15 Ocak 2021 tarihinde şehir içi toplu taşıma araçlarına binerken akıllı kartlara HES kodu eşleştirmek zorunlu olacaktır. Toplu taşıma araçlarını kullanan İstanbullu vatandaşlar bu tarihe kadar HES kodlarını alarak İstanbul Kartlarına eşleştirmek zorundalar.

  İstanbul Kart HES Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

  HES kodu, virüsten korunmak amacıyla hasta olmuş insanların toplum içinde gezmelerini engellemek amacıyla istenen koddur. Kurum ve kuruluşlara, avm gibi kalabalık mekanlara girişte sorulan HES kodu toplu taşıma araçlarında da zorunlu hale getirilmiştir. İstanbul kartlara HES kodu eşleştirmek için önce HES kodunuzu almanız gerekir. Bunun için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

  Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu Alma

  HES uygulamasını akıllı telefonunuza indirdikten sonra HES Kodu İşlemleri bölümünden giriş yapıp, HES Kodu Oluştur düğmesine tıklayın. Buradan HES kodunuzu oluşturup alabilirsiniz.

  SMS ile HES Kodu Alma

  Telefonunuzun mesaj kısmına gelip HES yazın, sonra aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazın ve 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayın. Kodunuz size gönderilecektir.

  E-Devlet ile HES Kodu Alma

  E-devlet sistemi daha önce kurum ve kuruluşlara giderek yapabileceğimiz bir çok işlemi artık daha pratik bir şekilde yapmamıza olanak sağlıyor. E -devlet sistemini kullanarak HES kodunuzu almanız mümkün. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde bulunan arama kısmına HES kodu sorgulama yazarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

  İstanbul Kart HES Kodu Eşleştirme

  HES kodunuzu aldıktan sonra İstanbul Kartınıza HES kodu eşleştirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için şu adımları yapmalısınız:

  • İstanbul Kartın resmi internet sayfasında bulunan ilgili sayfaya girin.

  İstanbul kart kişiselleştirme sayfası için tıklayınız.

  • Bu sayfada sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Sizden istenen bilgiler: Kimlik numaranız, ad soyad bilginiz, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz, kart numarası, telefon numarası şeklindedir.
  • Bu bilgileri tam ve doğru şekilde girdikten sonra doğrulama kodu ve onaylanacak alanları seçtikten sonra kaydet düğmesine basın.

  Artık İstanbul Kartınızı kişiselleştirmiş oldunuz. Toplu ulaşımdan istediğiniz gibi faydalanabilirsiniz. 15 Ocak tarihinden itibaren HES kodu ile kişiselleştirilmemiş olan kartlar geçersiz sayılacaktır.