İstanbul Kart HES Kodu Yükleme

0

Türkiye genelinde birçok şehirde olduğu gibi İstanbul’da da artık HES kodu uygulamasına geçiş süreci tamamlanıyor. İçişleri Bakanlığından gönderilen genelge ile artık şehir içi toplu ulaşım araçlarında da HES kodu gösterilmesi zorunlu hale geldi. Bunu akıllı kartlara HES kodunu yükleyerek pratik bir şekilde kontrolünü sağlamak amaçlanıyor. 15 Ocak 2021 tarihine kadar İstanbullu vatandaşlar İstanbul Kartlarına HES kodu yükleyerek HES kodlarını kartlarına tanımlama zorundalar. Bu tarihten sonra kartlarına HES kodu yüklemeyen İstanbullular toplu ulaşımdan faydalanamayacaklar.

İstanbul Kart HES Kodu Yükleme İşlemi İçin Ne Yapılmalıdır?

HES (Hayat Eve Sığar) kodu, korona virüsten korunma amacıyla uygulanan bir sistemdir. Bu uygulama ile amaçlanan şey korona virüsü kapmış birisinin karantinada kalması, insanların arasına girmemesidir. Bu kodu akıllı ulaşım kartlarınıza yükleyerek pandemi sürecenin uzamaması için bir adım atmış olursunuz. HES kodunuzu almak için 3 farklı yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden ikisi internet kullanarak, biri ise cep telefonunuz ile mesaj atarak kullanılmaktadır.

Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu Alma

HES uygulamasını akıllı telefonunuza indirdikten sonra HES Kodu İşlemleri bölümünden giriş yapıp, HES Kodu Oluştur düğmesine tıklayın. Buradan HES kodunuzu oluşturup alabilirsiniz.

SMS ile HES Kodu Alma

Telefonunuzun mesaj kısmına gelip HES yazın, sonra aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazın ve 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayın. Kodunuz size gönderilecektir.

E-Devlet ile HES Kodu Alma

E-devlet sistemi daha önce kurum ve kuruluşlara giderek yapabileceğimiz bir çok işlemi artık daha pratik bir şekilde yapmamıza olanak sağlıyor. E -devlet sistemini kullanarak HES kodunuzu almanız mümkün. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde bulunan arama kısmına HES kodu sorgulama yazarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

İstanbul Kart HES Kodu Yükleme

HES kodunuzu aldıktan sonra sıra İstanbul Kartınız ile yükleme işlemine geldi. Bu işlem için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir.

  • İstanbul Kartın resmi internet sayfasında bulunan İstanbul Kart Yükleme sayfasına girin.

İstanbul kart kişiselleştirme sayfası için tıklayınız.

  • Bu sayfada sizden istenen kimlik numaranız, ad soy ad bilginiz, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz, kart numarası, telefon numarası bilgilerinizi ve HEs kodunuzu eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.
  • Bu bilgileri tam ve doğru şekilde girdikten sonra doğrulama kodu ve onaylanacak alanları seçin. Sonra kaydet düğmesine basın.

İstanbul Kart HES kodu yükleme işlemi bu kadar kolaydır. 15 Ocak tarihinden itibaren HES kodu yüklenmemiş olan kartlar geçersiz sayılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz