İçeriğe geç

İzmirim Kart Hes Kodu Eşleştirme

  Korona virüsle mücadele döneminde, virüsün yayılım hızının azaltılması ve yok olması için pek çok önlem alınmıştır. Sokağa çıkma yasakları, maske takma zorunluluğu, mesafe kuralları gibi önlemler gündemden düşmemiştir. İçişleri Bakanlığının aldığı kararlardan birisi de şehir içi toplu taşıma araçlarına HES kodu zorunluluğu getirilmesi olmuştur. Ulaşım kartlarına HES kodunun tanımlanması mecburi olmuştur. Kullanılan elektronik ulaşım kartlarına tanımlanacak HES kodları ile virüs yayılımının en aza indirilmesi amaçlanmaktadır.

  İzmir’de yaşayan vatandaşlar da İzmirim kartlarına HES kodlarını eşleştirmek zorundadırlar. Bu bağlamda toplu taşıma araçlarını kullanmadan önce mutlaka HES kodlarının eşleştirilmiş olması gerekiyor. Bunun için öncelikle HES kodunuzu almalısınız.

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nasıl Alınır?

  HES (Hayat Eve Sığar) kodunuzu almak için birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemler sms ile, E-devlet üzerinden ve Hayat eve sığar mobil uygulaması üzerinden olmak üzere 3 tanedir. Bu yöntemlerin ayrıntısını görmek için daha önce hazırladığımız HES Kodu Öğrenme başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

  İzmirim Kart HES Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

  İzmirim Kart HES Kodu eşleştirme işlemi için gerekli bilgileri kolay bir şekilde görebilmeniz için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından videolar hazırlanmıştır. Aşağıdaki bağlantılardan İzmirim Kart HES kodu entegrasyonu ve İzmirim karta HES kodu kaydetme konularıyla ilgili videoları izleyebilirsiniz.

  İzmirim Kart HES Kodu Entegrasyonu ile ilgili video için tıklayınız.

  ‘İzmirim Karta HES Kodu nasıl kayıt edilir?’ videosu için tıklayınız.

  İzmirim Kart HES Kodu Eşleştirme Adımları

  HES kodu eşleştirme işlemi için HES kodunuzu aldıysanız artık eşleştirme işlemini yapabilirsiniz. İzmirim Kart’ınıza ile HES kodunuzu eşleştirebilmeniz için önce aşağıdaki bağlantıya tıklayarak eshot.gov.tr adresine girmeniz gereklidir.

  İzmirim Kart ESHOT HES Kodu eşleştirme sayfası için tıklayınız.

  • İlgili sayfaya girdikten sonra artık eşleştirme kısmına geçebiliriz.
  • Bu sayfada HES kodu, kart numarası ve kimlik bilgileri alanları gelecektir. Bu alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurunuz.
  • İletişim bilgileri bölümünde sizden istenen cep telefonu ve e-posta adresi bilgilerini doğru şekilde doldurunuz.
  • Bütün bilgileri kontrol ettikten sonra onaylayınız.

  Artık İzmir ilinde bulunan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Eğer risk grubunda değilseniz gönül rahatlığı ile toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz. Çünkü risk grubunda olan, karantinadan kaçan kişiler bu araçları kullanamaz. Böylece virüsün yayılması bir nebze olsun önlenmiş olacaktır.