Korona virüsten korunmak amacıyla getirilen tedbirler ile hayatımızda bir çok değişiklik oldu. Bu değişikliklerin yanı sıra yeni terimler kullanmaya başladık. Bu terimlerden birisi de HES kodu oldu. Geniş açılımıyla Hayat Eve Sığar kodu artık günlük hayatta çoğu yerde sorulur oldu. Bu yerlerden birisi de toplu taşıma araçları oldu. Artık İstanbul’da da toplu taşıma araçlarında HES kodu zorunlu hale geldi.

15 Ocak 2021 tarihine kadar İstanbullu vatandaşlar İstanbul Kartlarını kişiselleştirerek HES kodlarını kartlarına tanımlama zorundalar. Bu tarihten sonra kartlarını kişiselleştirmeyen İstanbullular toplu ulaşımdan faydalanamayacaklar.

İstanbul Kart Kişiselleştirme Nasıl Yapılır?

HES (Hayat Eve Sığar) kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle iletişim kurmadan önce Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Bunun için ilk olarak HES kodunuzu almanız gerekir. HES kodunuzu almak için 3 farklı yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden dilediğiniz ile Hes kodunuzu almanız mümkün.

Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu Alma

HES uygulamasını akıllı telefonunuza indirdikten sonra HES Kodu İşlemleri bölümünden giriş yapıp, HES Kodu Oluştur düğmesine tıklayın. Buradan HES kodunuzu oluşturup alabilirsiniz.

SMS ile HES Kodu Alma

Telefonunuzun mesaj kısmına gelip HES yazın, sonra aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazın ve 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayın. Kodunuz size gönderilecektir.

E-Devlet ile HES Kodu Alma

E-devlet sistemi daha önce kurum ve kuruluşlara giderek yapabileceğimiz bir çok işlemi artık daha pratik bir şekilde yapmamıza olanak sağlıyor. E -devlet sistemini kullanarak HES kodunuzu almanız mümkün. Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde bulunan arama kısmına HES kodu sorgulama yazarak sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

İstanbul Kart Kişiselleştirme

HES kodunuzu aldıktan sonra sıra İstanbul Kartınız ile eşleştirme işlemine geldi. Bu işlem için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir.

  • İstanbul Kartın resmi internet sayfasında bulunan ilgili sayfaya girin.

İstanbul kart kişiselleştirme sayfası için tıklayınız.

  • Bu sayfada sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Sizden istenen bilgiler: Kimlik numaranız, ad soyad bilginiz, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz, kart numarası, telefon numarası şeklindedir.
  • Bu bilgileri tam ve doğru şekilde girdikten sonra doğrulama kodu ve onaylanacak alanları seçtikten sonra kaydet düğmesine basın.

Artık İstanbul Kartınızı kişiselleştirmiş oldunuz. Toplu ulaşımdan istediğiniz gibi faydalanabilirsiniz. 15 Ocak tarihinden itibaren HES kodu ile kişiselleştirilmemiş olan kartlar geçersiz sayılacaktır.