İçeriğe geç

İzmir Kart Hes Kodu Sorgulama

  Ülkemizde ve dünyada ortaya çıkan corona virüs salgını nedeniyle bütün ülkeler bir çok önlem almaya başlamıştır. Karantinalar, maskeler ve temizlik önlemleri ile virüsün yayılımını engellemeye çalışan insanlar, günlük hayatın getirdiği mecburiyetleri de yerine getirmek için dışarı çıkmak durumunda kalıyorlar. Çalışmak yada önemli işlerini halledebilmek için toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlar için bir takım önlemler alınmıştır. Bunlardan son gelen önlem ulaşım kartlarına HES kodu tanımlama zorunluluğudur. Bu zorunluluk ile birlikte toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda olan insanlar kartlarına HES kodunu tanımlayarak, ulaşımdan faydalanmaya devam edebilecekler. Tanımlama yapmayanlar toplu taşıma araçlarını kullanamazlar. Ayrıca HES kodlarında hasta görünen kişilerde ulaşımdan faydalanamayacaklar.

  İzmirli vatandaşlar için İzmirim kartlarına nasıl HES kodu tanımlayabileceklerini anlatmaya çalışacağız. İzmirim Kart HES Kodu tanımlama için aşağıda verilen yöntemleri kullanabilirsiniz. Yöntemlerin hepsi kolaydır. İzmirim Kart HES Kodu Tanımlama kodu almak için yapmanız gerekenlerden önce HES kodu alma işlemi yapmanız gerekir. Bunun için izleyeceğiniz yol şu şekildedir.

  İzmir Kart Hes Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Daha önce almış olduğunuz hes kodunuzu İzmirim Kart sayfasına girerek kartınıza tanımlayabilir, sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki bağlantıya tıklayarak tanımlı hes kodunuz olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bunun için bağlantıya tıklayın ve sizden istenen kart numaranızı girin. Sorgula düğmesine tıkladıktan sonra kartınıza tanımlı hes kodu sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

  Tanımlı HES Kodu sorgulama işlemi için buraya tıklayınız.

  Eğer İzmirim Kart HES Kodu sorgulama işlemini yaparken sorun yaşarsanız, 320 0 320 numaralı çağrı merkezini arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

  HES (Hayat Eve Sığar) kodu almak için 3 farklı yöntem vardır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma İşlemi
  • E-devlet ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma İşlemi
  • SMS ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma İşlemi

  İkisi internet aracılığı ile, birisi ise mesaj atarak olan bu yöntemlerden hangisi size kolay geliyorsa kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerin ayrıntılı halini görmek için sizin için hazırladığımız HES Kodu Öğrenme başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.