İçeriğe geç

İzmir Kart Hes Kodu

  T.C. İçişleri Bakanlığı’nın 29/09/2020 tarih, 89780865-153-E-15993 sayılı “Şehiriçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Sorgulaması” başlıklı genelgesi uyarınca toplu ulaşım sisteminde HES Kodu kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda Türkiye genelinde bütün şehirlerde toplu taşıma araçlarında kullanılan akıllı kartlara HES kodu tanımlama işlemi yapılmaya başlanmıştır.  İzmirli vatandaşlar için İzmirim kartlarına nasıl HES kodu tanımlayabileceklerini anlatmaya çalışacağız. İzmirim Kart HES Kodu tanımlama için aşağıda verilen yöntemleri kullanabilirsiniz. Yöntemlerin hepsi kolaydır.

  İzmir Kart Hes Kodu Tanımlama İşlemi Nasıl Yapılır?

  İzmir’de yaşayan birisi iseniz, ulaşımda kullandığınız İzmir Kartınıza HES kodu tanımlamak zorundasınız. Bu ülke genelinde zorunlu bir durumdur. Makalemizde İzmir Kart kullanıcıları için İzmir Kart Hes Kodu tanımlama işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi açıklıyoruz. Bu hes kodunu sorgulamak HES kodunuzu tanımlamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

  İzmirim Kart HES Kodu Tanımlama işlemini gerçekleştirmek için tıklayınız.

  Daha sonra HES kodu, İzmirim kart numarası, kimlik bilgileriniz, iletişim bilgilerinizi gerekli alanlara eksiksiz ve hatasız bir şekilde giriniz. Girdiğiniz bilgileri onaylayarak kaydediniz.

  Tanımlama işlemini gerçekleştirdikten sonra İzmirim kartınızla istediğiniz gibi şehir içi ulaşımdan faydalanabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde karantinada olması gereken kişilerin toplu ulaşımı kullanarak sağlıklı bireylere virüs bulaştırma riskini azaltmak amaçlanmaktadır.

  Eğer İzmirim Kart HES Kodu Tanımlama işlemini yaparken sorun yaşarsanız, 320 0 320 numaralı çağrı merkezini arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

  İzmirim Kart HES Kodu Tanımlama kodu almak için yapmanız gerekenlerden önce HES kodu alma işlemi yapmanız gerekir. Bunun için izleyeceğiniz yol şu şekildedir. HES (Hayat Eve Sığar) kodu almak için gerekli adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma İşlemi
  • E-devlet ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma İşlemi
  • SMS ile HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Alma İşlemi

  Bu yöntemlerden size en kolay geleni kullanabilirsiniz. Hepsi oldukça kolay ve pratiktir. İnternet kullanmayı sevmeyen birisi iseniz HES kodunuzu mesaj yöntemi ile kolayca alabilirsiniz.

  Bu yöntemlerin ayrıntılı halini görmek için sizin için hazırladığımız HES Kodu Öğrenme başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.