İçeriğe geç

Kentkart Hes Kodu

  Kent kart, Türkiye’de her ilin kendi sınırları içinde kullandığı toplu taşıma araçları için üretilmiş akıllı elektronik karttır. Kent kart ile bulunduğunuz il sınırlarında toplu taşıma araçlarının ödemesini yapabilirsiniz. Her il kendi kent kart sistemini oluşturmuştur. Kartlar farklıdır. Son zamanlarda pandemi sürecini daha çabuk atlatabilmek adına getirilen çözüm önerilerinin içinde toplu taşıma araçları içinde yapılacaklar vardır. Bunlardan birisi hes kodu tanımlama işlemidir. Hes kodunu alan kişiler toplu taşıma araçlarına tanımlayarak yolculuk yapabilirler. Burada amaçlanan hasta kişilerin ve temaslıların halkın içine karışmamasını sağlamaktır.

  Kent Kart Kullanılan İller Hangileridir?

  Kent Kart, Antalya, Alanya, Adana, Bandırma, Burdur, Çanakkale, Edirne, Ereğli, Gaziantep, İnegöl, Kocaeli, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Sivas ve Yozgat’da toplu taşıma araçlarından faydalanan vatandaşlara hizmet vermektedir. Kent kart kullanan şehirler her geçen gün artmaktadır. Ayrıca çıkan son karar ile artık şehir içi ulaşımda toplu taşıma araçlarına binerken kullanılana kartlara HES kodu tanımlama zorunluluğu getirildi. Bu karar kapsamında kent kartına HES kodunu tanımlamayan vatandaşlar şehir içi toplu taşıma araçlarına binemeyecek.

  Kentkart hes kodu tanımlama işleminden önce HES kodunuzu almanız gerekir. Bunun için sitemizde bir çok makale mevcuttur. Arama kısmını kullanarak ulaşabilirsiniz. Eğer uğraşmak istemiyorum diyorsanız aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

  SMS ile HES Kodu Alma

  TC ile HES Kodu Alma

  E-devlet ile HES Kodu Alma

  HES Kodu Öğrenme

  Kentkart Hes Kodu Nasıl Tanımlanır?

  Her şehrin kendine özel HES kodu yükleme platformu vardır. Biz size bütün şehirler için kullanılabilecek bir HES kodu yükleme yöntemi sunacağız.

  • Akıllı Bilet internet sayfasına girin.

  Sayfaya giriş yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Karşınıza HES kodu kayıt formu çıkacaktır. Bu formdan önce uyruğunuzu sonra yaşadığınız şehri seçin.
  • Daha sonra TC Kimlik numarası, ulaşım kart numarası, HES Kodu, telefon numarası ve E-posta bilgilerinizi eksiksiz ve tam bir şekilde doldurunuz.
  • Sonra ‘KVKK kurallarını okudum ve onaylıyorum.’ seçeneğini onaylayıp ‘Devam’ düğmesine basın.

  Kent kart HES kodu yükleme işleminiz tamamlanmıştır. Bu kadar kolay ve pratik bir şekilde kartınıza size ait olan HES kodunu yükleyebilirsiniz.