İçeriğe geç

KOSGEB Kredi E-Devlet

  KOSGEB Girişimci Kredisi yeni bir iş yeri açmak isteyen girişimcilere verilen kredi+ hibedir. Bu krediyi alabilmek için başvuruda bulunan kişilerin bazı şartları karşılaması gerekir. Şartları karşılayan kişiler hibe+kredi için başvuruda bulunabilirler ve kurum uygun görürse kredilerini almaya hak kazanırlar. Programın amacı ekonomik kalkınma ve istihdamın kolaylaşması, sorunların çözümü, girişimcilerin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve yeni işletmeler kurulmasıdır. Yeni bir işyeri açmak isteyen girişimciler için 50 bin TL hibe ve 100 bin TL ödemeli olmak üzere 150 bin TL’ye kadar destek verilebilmektedir.

  KOSGEB kredisi için uyulması istenen şartları şöyle sıralamak mümkündür:

  • Kurum tarafından verilen eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Bu eğitim sonrasında KOSGEB tarafından sertifika alıyorsunuz. Bu sertifikayı almadan başvuru yapamazsınız.
  • Şirketi sertifikayı aldıktan sonra kurmuş olmanız.
  • Şirketinizi bir ortak ile birlikte kurabilirsiniz. Sizin hissenizin %30 olması yeterlidir.
  • Erkek girişimcilere %60, bayan girişimcilere %70 gibi bir destek oranı bulunmaktadır.

  Desteği alabilmek için şirketinizin bütün harcama ve giderlerini kayıt altına almanız gerekir. Yapılan harcamaların faturaları Kosgeb’e gönderilir ve 2-3 ay içinde bu giderlerin parası size gönderilir. Bu hesaba KDV dahil değildir. Bir şart daha vardır, şirketiniz için almış olduğunuz demirbaşları 3 sene boyunca satamazsınız.

  KOSGEB Kredi E-Devlet ile Nasıl Yapılır?

  E-devlet pek çok kurum ve kuruluşun başvuru ve diğer işlemlerini yapabilmektedir. KOSGEB’de başvuruları e-devlet üzerinden almaktadır. KOSGEB faizsiz kredi başvurusu için e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bunun için e-devlet resmi internet sayfasına yada mobil uygulamasına giriş yapmanız gerekir. Daha sonra KOSGEB sayfasından başvurunuzu yapabilirsiniz.

  E-devlet internet sayfasına girmek için tıklayınız.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  E-devlet üzerinden KOSGEB başvuru sayfasına girerek başvurunuzu nasıl yapacağınızı aşağıdaki adımları okuyarak öğrenebilirsiniz.