İçeriğe geç

Kosgeb Kredi

  Kosgeb, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek amacıyla kurulan bir kurumdur. Uzun adı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıdır. Kamu kurumudur. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki etkinliğini artırmak amaçlanmaktadır. Rekabet gücü artan işleteler sanayide daha etkin bir rol alabilecek ve ekonomik gelişmelere uygun şekilde gelişecektir.

  KOSGEB Kredisi Nedir?

  KOSGEB Girişimci Kredisi yeni bir iş yeri açmak isteyen girişimcilere verilen kredi yada hibedir. Bu krediyi alabilmek için belli şartların karşılanması gerekir. Şartları karşılayan kişiler hibe+kredi alma şansını kazanırlar. Programın amacı ekonomik kalkınma ve istihdamın kolaylaşması, sorunların çözümü, girişimcilerin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve yeni işletmeler kurulmasıdır. Yeni bir işyeri açmak isteyen girişimciler için 50 bin TL hibe ve 100 bin TL ödemeli olmak üzere 150 bin TL’ye kadar destek verilebilmektedir.

  İstenen şartları şöyle sıralanabilir:

  • Kurum tarafından verilen eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Bu eğitim sonrasında KOSGEB tarafından sertifika alıyorsunuz.
  • Şirketi sertifikayı aldıktan sonra kurmuş olmanız.
  • Ortak ile birlikte kurabilirsiniz. Sizin hissenizin %30 olması yeterlidir.
  • Erkek girişimcilere %60, bayan girişimcilere %70 gibi bir destek oranı bulunmaktadır.

  Desteği alabilmek için şirketinizin bütün harcama ve giderlerini kayıt altına almanız gerekir. Yapılan harcamaların faturaları Kosgeb’e gönderilir ve 2-3 ay içinde bu giderlerin parası size gönderilir. Bu hesaba KDV dahil değildir. Bir şart daha vardır, şirketiniz için almış olduğunuz demirbaşları 3 sene boyunca satamazsınız.

  KOSGEB Kredi Kimler Başvurabilir?

  • 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar
  • KOSGEB tarafından verilmiş olan uygulamalı eğitim desteğini ya da iş kurma danışmanlığı eğitimini almış olanlar
  • Kurum tarafından üniversite sınırlarında yapılmış olan genç girişimci geliştirme programına katılmış olup mezun olanlar
  • İŞGEM bünyesinde yer alan girişimcilerden 1 sene içinde işletme açmış olan kişiler

  Finansman Destekleri Nedir?

  Finansman işletmelerin faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için gerekli mali kaynakları temin etmesi ve yönetmesidir. Finansman; banka kredileri gibi geleneksel yöntemlerle olabilirken girişim sermayesi, leasing, faktoring, ara finansman ve bireysel katılım sermayesi gibi alternatif finansman yöntemleriyle de sağlanabilir.

  KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

  KOSGEB faizsiz kredi başvurusu için e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bunun için e-devlet resmi internet sayfasına yada mobil uygulamasına giriş yapmanız gerekir. Daha sonra KOSGEB sayfasından başvurunuzu yapabilirsiniz.