İçeriğe geç

Kredi Notu En Hızlı Nasıl Yükselir?

  Kredi notu bankacılık sektöründe, müşterilerin banka ile olan ilişkilerini yansıtan puanlama sistemidir. Bu sistem bankacılar için önemlidir. Çünkü kendilerine kredi için başvuran müşterilerinin aldıkları krediyi vaktinde ödeyip ödeyemeyeceğini bu puan ile tahmin edebilirler. Kredi notu kişiler için önemlidir. Peki kredi notu düşük olan kişiler kredi çekemez mi? Bu teknik olarak çok zordur ancak kredi notunuz düşükse, yükseltmek için yapabilecekleriniz var. Bu kurallara uyarak kredi notunuzu yükseltebilir daha kolay kredi çekebilirsiniz.

  Kredi Notu En Hızlı Nasıl Yükselir?

  Kredi notunuz bankalar ile olan finansal işlemlerinize göre belirlenir. Bu demek oluyor ki: fatura ödemeleriniz, ekstrelerinizi ödeme zamanınız ve daha önce çektiğiniz kredileri ödeme durumunuza göre şekil alan bir puan. Bu durumda yapmanız gereken ve dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederseniz kredi notunuz hızlı bir şekilde yükselecektir.

  • Aktif kredi ödemeleriniz varsa gününü geçirmeden ödemelerinizi ödeyin. Eğer imkanınız varsa günü gelmeden ödeyin.
  • Asgari ödeme yapmadan tüm borcu ödeyin. Asgarisini ödemeniz olumsuz yönde etki eder.
  • Bankanın internet şubesinde finansal işlemler yapın. Mesela yatırım hesabı açın. Döviz alım satımı yapın. İnternet şubede e-vadeli hesap açarak yatırım yapın. Bu yatırım hesabı kredi notunuzu artıracaktır.
  • Bankaya giderek blokeli kredi çekin. Blokeli kredi çekmek kredi notunuzu oldukça artırır. Tabi geri ödemeyi düzenli yapın. Bu adım 3 ay gibi bir sürede hızlı artışı sağlar.
  • İnternet şubeyi kullanarak otomatik ödeme talimatı verin. Çalıştığınız bankada otomatik ödeme talimatı olması puanınızı artırır. Ayrıca bu bankada para bulundurmanızı gerektirir. Bu yüzden puanınız artar.
  • Çalıştığınız bankaya kredili mevduat hesabı için başvuru yapın. Böylece hesabınıza eksi hesap bakiyesi yükleterek her zaman hesapta para bulundurma özelliğine sahip olabilirsiniz.
  • Bütün alışverişlerinizi kredi kartınızı kullanarak yapın. Kredi kartı borcunuzu vaktinde ödeyin.
  • Para transfer işlemlerinizde bankanızın internet şubesi yada mobil şubeyi kullanın.
  • Elinizdeki döviz yada altınlarınızı bankaya yatırın ve yatırım hesabınızda tutun. Bu yöntem kredi notunuzu oldukça yükseltecektir.

  Bu adımları izleyerek kredi notunuzu kısa sürede artırma imkanınız vardır. Önemli olan bankaya olan ödemelerinizi vaktinde yapmanız ve banka ile sürekli finansal işlemlerde bulunmanızdır.