İçeriğe geç

Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notu Yükseltir Mi?

    Kredi notunu yükseltmek isteyenler bu soruyu sıkça sormaktadırlar. Var olan kredi borcunuzun tamamını vaktinden önce ödemek kredi notunuzu yükseltir mi? Kişiler aldıkları krediyi düzenlenen plana göre öderler ancak durumu olanlar, ellerine nakit geçenler erken kapatmayı tercih edebilirler. Bu durumun kredi notlarına etki edip etmeyeceğini ise merak ederler. Kredi notunun bankalar ile olan finansal işlemlerde oldukça önemli bir yere sahip olması bu konunun merak edilmesine neden olmaktadır.

    Kredi borcununuzu gününden önce ödemek çok fark yaratmaz ancak geç ödeme durumunda ortaya çıkacak negatif yargıyı kaldırmış olursunuz. Yani gecikmiş bir ödeme size eksi kredi notu olarak döner. Erken ödeyerek kazanabileceğiniz tek kazanç bu eksi puandan kurtulmaktır. Bu aylık ödemeler şeklinde öderken erken ödemek kredi notunu yükseltir mi diye merak edenler için vereceğimiz cevaptır. Çünkü kredi ödemelerinde belli bir tarih aralığında yatırmanız beklenir. Bu aralıkta hangi gün ödediğiniz yada tarih gelmeden ödeyip ödemediğiniz pek bir şey farketmez. Ancak geç ödemediğiniz için olumlu etki alırsınız. Önemli olan düzenli ve vaktinde ödemeler yapmanızdır.

    Kredi Kartını Erken Kapatmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

    Krediyi erken kapatmanın kredi notuna herhangi bir etkisi bulunmaz. Sadece var olan kredi borcunuzu bitirmiş olursunuz. Banka kredi borcunuzu aylara göre belirlenen grafikte ödemenizle ilgilenir. Verdiğiniz söze göre vaktinde ödeme yapıp yapmadığınız önemlidir. Ancak borcu erken kapatma durumunda size fazladan kredi notu sağlamaz. Kazacağınız tek şey ise borcu ödediğiniz için gecikmeden kaynaklı eksiler almayacak olmanızdır. Banka için önemli olan düzenli ödemeler yapmanızdır. Düzenli bir şekilde ödeme yapmanız durumunda bankanın gözündeki yeriniz daha sağlam olacaktır.

    Kredi notunuzu takip etmek isterseniz bunu Findeks üzerinden yapabilirsiniz. Belli bir ücret karşılığında sizin için kredi raporunuzu hazırlayan bu kurum, bankalara da hizmet vermektedir. Bankalar ile olan bütün finansal bilgileriniz bu kurumun bünyesinde toplandığı için oldukça güvenli bir sonuç çıkar.  Ayrıca e-devlet üzerinden ayda bir kere olmak şartıyla kredi notu hesaplama hizmeti almanız da mümkündür. Bu da devletin sizin için sunduğu imkanlardan birisidir.