İçeriğe geç

Kredi Taksitini Erken Ödemek Kredi Notunu Etkiler mi?

  Kredi notunu yükseltmek isteyen kişiler bunun yollarını aramaktadırlar. “Kredi Taksitini Erken Ödemek Kredi Notunu Etkiler mi?” sorusunu sıkça sormaktadırlar. Var olan kredi borcunuzun tamamını vaktinden önce ödemek kredi notunuzu yükseltir mi?

  Kredi Notu Nedir?

  Kredi notu bankalarla çalışan kişilere verilen finansal nottur. Banka ile olan ödeme geçmişinizin puana dönüştürülmüş halidir. Bankalar bu puana bakarak kredi talep etmeniz durumunda ödeme yapıp yapamayacağınız konusunda fikir sahibi olurlar.

  Kişiler aldıkları krediyi düzenlenen plana göre öderler ancak durumu olanlar, ellerine nakit geçenler erken kapatmayı tercih edebilirler. Bu durumun kredi notlarına etki edip etmeyeceğini ise merak ederler.  Kredi borcunuzu gününden önce ödemek kredi notunuz üzerinde fark yaratmaz ancak geç ödeme durumunda ortaya çıkacak sorunları ortadan kaldırmış olursunuz. Yani gecikmiş bir ödeme size eksi kredi notu olarak döner. Erken ödeyerek kazanabileceğiniz tek kazanç bu eksi puandan kurtulmaktır. Bu aylık ödemeler şeklinde öderken erken ödemek kredi notunu yükseltir mi diye merak edenler için vereceğimiz cevaptır. Çünkü kredi ödemelerinde belli bir tarih aralığında yatırmanız beklenir. Bu aralıkta hangi gün ödediğiniz yada tarih gelmeden ödeyip ödemediğiniz pek bir şey farketmez. Ancak geç ödemediğiniz için olumlu etki alırsınız. Önemli olan düzenli ve vaktinde ödemeler yapmanızdır.

  Kredi Taksitini Erken Ödemek Kredi Notunu Etkiler mi?

  Kredi borcunuzun taksitini erken ödemekte aynı şekilde fazla fark yaratmaz. Banka için önemli olan söz verilen tarih aralığında yatırılıp yatırılmamasıdır. Sizin ödeme aralığınız ayın 10’unda olacak şekilde düzenlendiyse, bu tarih aralığında her gün banka için aynı anlama gelir. 11’inde yatırınca daha iyi yada diğer ayın 9’unda yatırınca daha kötü olmaz. Önemli olan bu aralıkta yatırmış olmanızdır. Elinize geçen tek artı taksiti geç yatırma riskini ortadan kaldırmış olmanız olur. Banka kredi borcunuzu aylara göre belirlenen grafikte ödemenizle ilgilenir. Verdiğiniz söze göre vaktinde ödeme yapıp yapmadığınız önemlidir. Ancak borcu erken kapatma durumunda size fazladan kredi notu sağlamaz. Kredi notunuzu artırmak istiyorsanız vaktinde ödeme yapmak en mantıklısıdır. Banka ile olan finansal işlemlerinizde asla söz verdiğiniz tarihlerin ve miktarların dışına çıkmayın ve ödeme takvimine uyun.