Kredi notu kişiye ait finansal geçmişin belli bir kuruluşta toplanarak analiz edilmesi sonucu oluşan puanlama sistemidir. Ülkemizde bu kuruluş KKB’dir. Bu kuruluştan bilgi almak için belli bir ücret vermeniz gerekir. Kredi notu KKB’ye üye olan firma ve bireysel müşterilere verilir. Bankalar gibi finansal kuruluşlar ve kredi notunu bilmek isteyen kişiler bu kuruluşa başvurarak bilgi alabilirler.

Bireysel olarak kendi kredi notunuzu öğrenmek isterseniz e-devlet kapısı uygulamasından yararlanabilirsiniz. Ayda bir kere olmak şartıyla ücretsiz olarak kredi notunuzu bu siteden öğrenebilirsiniz.

Bazı bankaların kendi bünyelerinde oluşturduğu kredi notu hesaplama uygulamaları vardır. Ancak bu uygulamaların ne kadar doğru hesaplama yaptığı bilinemez. Çünkü kişiye ait tüm bilgilere ulaşamayabilirler.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunu düşüren nedenler çeşitlilik gösterse de, asıl önemli neden sizin banka ile olan ilişkinizdir. Bankadan aldığınız krediler ve ödemeleri nasıl yaptığınız önemlidir. Vaktinde ödeme yapıyor musunuz, asgarileri mi yatırıyorsunuz, uzun süre borcunuzu ödemiyor musunuz? Banka bu durumları dikkate alır ve not eder. Daha sonra bazı kriterler dikkate alınarak kredi notunuz oluşturulur. Kısacası sizin kredi notunuz oluşturulurken, kullanılan banka hizmet geçmişinize bakılır. Hizmetleri kullanırken yapılan davranışlar, kredi notunuzu oluşturan bileşenleri oluşturur. Kredi notunuzu aşağıdaki etkenler doğrudan yada dolaylı olarak etkiler:

  • Ödemeleri düzenli bir şekilde yapmanız
  • Mevcut kredi ve kredi kartı borç durumunuzun ne kadar olduğu
  • Yeni alınan kredi ve kredi kartı miktarı
  • Kredi ve kredi kartı kullanım yoğunluğu
  • Diğer etmenler

Kredi Kartı Limit Arttırma Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi kartınızın limiti size yeterli gelmiyorsa ve artırmak istiyorsanız, banka size başvuru yaparak artırma imkanı verir. Başvurunuzu inceledikten sonra uygun görürse kredi kartınıza ait limitiniz artırılır. Duruma kredi notu açısından bakarsak kredi kartı limitinizi artırmak o kadar da parlak bir sonuç çıkarmaz. Tabi ki çok yüksek gelirli bir banka müşterisi iseniz, ki zaten böyle bir durumda kredi sıkıntısı çekmezsiniz muhtemelen, limitiniz bu noktada pek sıkıntı yaratmayabilir. Ancak düşük gelirli birisi iseniz kredi kartı limitiniz, var olan borçlanma potansiyelinizi artıracağı için kredi notunuzu artırır. Yüksek limitli bir kredi kartına sahipseniz, banka riske girebilme potansiyelinizi yüksek görür ve buda kredi notunuza yansıyabilir.