Kredi kartı kullanıcılarının karşısına çıkan iki farklı kavram anlam karmaşasına neden olmuştur. Bu kavramlar kullanılabilir müşteri limiti ve kullanılabilir kart limitidir. Bu kavramların neyi anlattığını merak edenler ve kafası karışanlar için makalemizi hazırlamaya karar verdik. Makalemizde önce bu kavramların ayrı ayrı neyi ifade ettiğini, sonra da nasıl kullanıldığını anlatacağız.

Kullanılabilir Müşteri Limiti Nedir?

Kullanılabilir müşteri limiti uygulaması son zamanlarda getirilen bir yeniliktir. Kullanılabilir müşteri limiti aynı bankada birden fazla kredi kartı olanlar için geçerli bir kavramdır. Eğer birden fazla kartınız varsa ve bunlar aynı bankadaysa, kartlarınızın toplam limitini tek bir limit altında görebilirsiniz.

Çalıştığınız bankaya ait iki tane kredi kartınız varsa, müşteri limiti olarak bu iki kredi kartının harcanabilir toplam limiti görünür. İki kartınıza ait limitler beraber gösterilir. Buda kullanılabilir müşteri limitinizdir.

Kullanılabilir müşteri limitiniz, tüm kredi kartlarınız ile yaptığınız alışveriş ve nakit çekme işlemlerinin toplamı müşteri limitinizden düşüldükten sonra kalan tutarı gösterir. Aynı bankadan olmak kaydıyla tabi ki.

Bazı bankalarda kullanılabilir müşteri limit farklı ifadeleri anlatıyor olabilir. Ancak genel anlamda kullanımı yukarıdaki gibidir. Farklı olanlara örnek olarak şöyle bir açıklama yapabiliriz:

Kredi kartı detayında yer alan kullanılabilir kart limiti sizin online şekilde internet alışverişlerinizde kullanabileceğiniz limiti ifade ederken; kullanılabilir müşteri limiti ise kredi kartınız ile yapacağınız temassız ödemeli alışverişlerinizde geçerli olan ve yalnızca temassız ödeme yaparken kullanabileceğiniz limiti ifade etmektedir.

Kullanılabilir Kart Limiti Nedir?

Kullanılabilir kart limiti ise kredi kartınızın sadece birine ait limiti ifade eder. Aynı bankada iki kartınız olsa bile siz sadece bir tanesine ait kullanılabilir limiti görürsünüz. Kullanılabilir kart limiti olarak gösterilen limit bir tane kartınıza ait kullanılabilir limiti gösterir.

Kullanılabilir Müşteri Limiti Nasıl Kullanılır?

Bunun için iki kart örneği verelim:

1.kredi kartını : 2000 TL limitli

2.kredi kartını : 3000 TL limitli

1.kredi kartınızı yalnızca 2.000 TL’ye kadar, 2.kredi kartınızı limit aşımı uygulaması dışında 3.000 TL’ye kadar kullanabilirsiniz. 1.kredi kartınızın 2.000 TL’lik limiti bittiğinde bundan sonraki işlemlerinizi 3.000 TL’lik limiti olan 2. kartınızla yapmanız gerekmektedir.

Kartlarınızın limitleri ayrı ayrı kullanılabilir. Hepsini birleştirerek tek kartta kullanamazsınız.