İçeriğe geç

İş Bankası Kullanılabilir Müşteri Limiti Nedir?

  Türkiye İş Bankası A.Ş., kısaca İş Bankası olarak anılır. Türkiye’de bireysel ve ticari bankacılık hizmeti sunan en büyük özel bankadır. 1924’te Mustafa Kemal Atatürk’ün yönergeleriyle kurulan İş Bankası, cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olma özelliğine sahiptir. İş Bankası’nın sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da iştirakları vardır. Bu yönüyle İş Bankasının ne kadar büyük bir banka olduğunu daha net görebilirsiniz.

  Kullanılabilir Müşteri Limiti Nedir?

  Kredi kartı kullanıcılarının karşılaştığı bu kavram anlam karışıklığına yol açmıştır. Mobil ve internet şube kullanıcıları kredi kartı bakiyelerini ve limitlerini sorgulamak istediklerinde bu kavramla karşılaşırlar. Karşılarına ‘kullanılabilir müşteri limiti’ ve ‘kullanılabilir kart limiti’ olacak şekilde iki farklı limit çıkar. Peki nedir bu kullanılabilir müşteri limiti?

  Bankalar kendi bünyelerinde birden fazla kart kullanan kişiler için böyle bir hizmet getirmiştir. Bu yenilik ile birden fazla aynı bankaya ait kredi kartınız varsa, sorgulama yaptığınızda, kartlarınızın toplam limitini tek limit gibi görebiliyorsunuz. Böylece o bankadan ne kadar limitiniz olduğunu kolayca görmüş oluyorsunuz. Birden fazla kredi kartı kullanan kişiler için oldukça güzel bir hizmet olan kullanılabilir müşteri limiti seçeneği, var olan limiti topluca gösterir. Tek tek toplamak zorunda kalmazsınız.

  Karşınıza çıkan diğer kavram ise, tek bir karta ait kullanılabilir limitinizdir. Kullanılabilir kart limiti olarak belirtilen kısım, ilgili kartta ne kadar limitiniz olduğudur. Diğer kartlarınızın limiti bu hesaplamaya katılmaz. Ayrı tutulur.

  İş Bankası Kullanılabilir Müşteri Limiti Nedir?

  Kullanılabilir müşteri limiti uygulaması tüm bankalarda uygulanmaktadır. Ancak iş bankası kullanıcıları için farklı bir anlam daha ifade ediyor olabilir. Eğer İş Bankasına ait Maximum kartınız varsa İşCep mobil uygulamasına girdiğinizde gördüğünüz bu ayrım farklı bir anlam ifade eder. Bunu şu şekilde anlatabiliriz: İşCep uygulamasında kredi kartı detayı kısmında yer alan, kullanılabilir kart limiti bilgisi, sizin online internet alışverişlerinizde kullanabileceğiniz limiti ifade eder. Sadece internet üzerinden kullanabileceğiniz limittir. Kullanılabilir müşteri limiti ise maximum kredi kartınız ile yapacağınız temassız ödemeli alışverişlerinizde geçerli olan miktardır. Yalnızca temassız ödeme yaparken kullanabileceğiniz limiti ifade eder.