İçeriğe geç

Plakaya Yazılan Ceza Sorgulama

  Trafik kurallarını ihlal eden kişilere ceza kesilir. Bu cezalar kişiye haber verilerek cezasının ödenmesi istenir. Trafik kullarına uyulmaması durumunda araca ve sürücüye ceza kesilir. Aracın tescil plakasına göre ceza kesilebilmektedir. Sürücünün haberi olmadan cezası görüldüğünde plaka üzerinden cezası kesilebilir. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler cezalarının detayını görmek için e-devlet kapısı sistemi üzerinden plakaya yazılan ceza sorgulama işlemi yapabilirler.

  Plakaya Yazılan Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Emniyet Genel Müdürlüğün tarafından takip edilen trafik cezalarının sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Plakaya yazılan cezalarda bu sayfadan takip edilebilir. e-devlet kapısı sisteminin Emniyet Genel Müdürlüğü sayfasına girerek bütün trafik cezalarının sorgulama sayfalarına ulaşmak mümkündür. Aşağıdaki bağlantıdan e-devlet sisteminin sayfasına ulaşabilirsiniz. Sayfaya Tc kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT işyerlerine giderek talep edebilirsiniz. Daha önce aldıysanız ve şifrenizi unuttuysanız bunun için yine aynı bağlantı üzerinden şifre yenileme sayfasını kullanabilirsiniz.

  e-Devlet kapısı internet sayfası için tıklayınız. 

  Bağlantıya tıkladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğünün sayfasına girerek bütün ceza borçlarını ve durumlarını sorgulayabilirsiniz. Yapmanız gereken bağlantıya tıkladıktan sonra T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte e-devlete giriş yapmaktır. Araç plakasına yazılan cezaları görebilmeniz için aşağıda sizlere bağlantılarını verdik. Aşağıdaki başlıktan detaylı olarak nereyi kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

  Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama Sayfasına Nasıl Ulaşılır?

  Cezai işlem gerektiren durumlarda siz görülmediğinizi düşünseniz bile ceza kesilebilir. Böyle durumlarda araç plakasına yazılan ceza sorgulama işlemi yaparak aracınıza yazılan cezanın miktarını görebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

   

  Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Tüzel Kişi)​

  Bu bağlantıları kullanarak aracınızın plakasına ceza kesilip kesilmediğini görebilirsiniz. Böylece aracınızın plakasına kesilmiş olan cezadan habersiz kalmazsınız.

  Sms ile Plakaya Yazılan Ceza Sorgulama

  Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sms ile sorulama yöntemi sunar. Bu işlem için telefonunuzun sms bölümüne gelip plakaya yazılan ceza sorgulaması yapmak istediğiniz aracın plakasını, tescil tarihin ve TC kimlik numarasını yazın. Daha sonra bu mesajı 1189 numarasına gönderin