İçeriğe geç

PTT HGS Yükleme Nasıl Yapılır?

  HGS Nedir?

  Önceden köprü ve otoyollara girişlerde ödemeler gişeye yapılıyordu. Bu da uzun bekleme süresi anlamına geliyordu. Zamanla birçok sistem denendi ve şuan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) denilen sistem uygulanmaya devam ediyor. Bu sistem sayesinde ücretli yol ve köprülerde beklemeden geçiş yapılabiliyor. Sürücüler açısından zamandan tasarruf sağlanıyor.

  HGS kartınızda/etiketinizde mutlaka bakiyenizin yeterli olması gerekiyor yoksa yaptığınız geçişten dolayı cezai işlem uygulanır ve ceza alırsınız. HGS kartınıza bakiye yüklemek için aşağıdaki seçenekleri uygulayabilirsiniz.

  • PTT ile HGS Bakiye Yükleme
  • Bankalardan HGS Bakiye Yükleme
  • HGS Mobil Uygulama İle Ödeme

  Biz size bu seçeneklerden PTT ile Bakiye Yükleme seçeneğini açıklayacağız.

  PTT HGS Bakiye Yükleme

  Ptt ile bakiye yükleme işlemi yapmak için seçenekleriniz mevcuttur.

  • PTT İşyerlerinden HGS Bakiye Yükleme
  • PTT Resmi sitesinden Bakiye Yükleme
  • E-PTT AVm ile Bakiye Yükleme

  PTT İşyerlerinden HGS Bakiye Yükleme

  • PTT İşyerlerinden Etiket ve Kart tipi HGS ürünler için Nakit olarak veya  Posta Çeki Hesabı  üzerinden satış ve bakiye yükleme işlemi yapılmaktadır.
  • PTT işyerlerinde kurulu bulunan PTTMatiklerden PTT işyerleri aracılığı ile alınan ürünler için HGS ürün numarası ile Nakit veya Hesaptan bakiye yüklemesi yapılmaktadır.

  PTT Resmi sitesinden Bakiye Yükleme

  PTT resmi sitesi üzerinden hgs bakiye yüklemesi yapmak istiyorsanız, HGS Sorgulama Ekranına giriş yapmanız gerekir. Ödeme yap butonuna tıklayarak yatırmak istediğiniz tutarı girin ve ödemeyi onaylayın. Bu şekilde HGS Bakiye Yükleme işleminiz gerçekleşmiş olur.

  E-PTT AVm ile Bakiye Yükleme

  Eğer HGS kartınıza PTT’den yükleme yapmak istiyorsanız, dışarı çıkmadan online olarak yükleme yapmanın başka seçeneği de E-PTT AVM’dir.

  Bunun için E-PTT AVm ile Bakiye Yükleme adresine girerek gerekli bilgileri girmek suretiyle yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  HGS Satış ve Bakiye Yüklemesi yapılan Otoyol üzerinde Kurulan 33 PTT İşyerinin Bulunduğu İstasyonlar:

  • Niğde-Şanlıurfa Otoyolunda: Adana Batı, Adana Doğu, İskenderun, Gaziantep Batı, Şanlıurfa, Mersin İstasyonları.
  • Ankara-Edirne Otoyolunda: Akıncı, Edirne, Çorlu, Babaeski, Adapazarı, Gerede, Çamlıca, Boğaziçi köprüsü, Gebze, Dilovası, Kandıra, FSM Köprüsü, Kınalı, Hadımköy, Avcılar, Mahmutbey İstasyonları.
  • İzmir-Aydın-Çeşme Otoyolu: Aydın, Belevi, Çeşme, Germencik, Işıkkent, Narlıdere İstasyonları.

  Eğer bakiye yüklemesi yapmadan PTT HGS Bakiye Sorgulama yapmak isterseniz aşağıda sizin için açıklama mevcuttur.

  PTT HGS Bakiye Sorgulama

  Herhangi bir PTT şubesine giderek yada internet üzerinden E-PTT AVM adresine girerek HGS Bakiye Sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  PTT HGS Bakiye Sorgulama İşlemi İçin Buraya Tıklayınız.

  İlgili sayfaya girdikten sonra TC Kimlik No, Plaka No, Vergi No ve HGS Ürün No bilgilerinizi girerek bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

  Ancak bu kısımdan sadece PTT’den alınan kartların sahipleri ne kadar limit kaldığını öğrenebilirler.