İçeriğe geç

PTT Ön Yüklemeli Karta Para Nasıl Yüklenir?

  PTT kurumu aracılığı ile sosyal yardım almaya hak kazanan yardıma muhtaç kişiler için tanımlanan kartlara PTT kart denir. Yardım için başvuru yapan vatandaşlar eğer kriterleri uygunsa ve yardım almaya hak kazanmışlarsa bu yardımları PTT aracılığı ile alırlar. Devlet ve bazı kuruluşlar bu şekilde yardım ödemesi yaparlar. PTT bu kişilere ön yüklemeli kartlarını verir ve ödemeleri bu şekilde yapılmaya başlanır. Sosyal yardım almaya hak kazanan kişilerin alacakları ödeme hesaplarına yattığında PTT tarafından sms ile bilgilendirme yapılır. Böylece yardım parasının yattığını öğrenebilirsiniz. PTT bilgilendirme işlemini sistemde kayıtlı olan gsm numarasına yapar. Ön yüklemeli kartlar yardım amacıyla kullanıldığı için aidat kesilmez. Kart ücreti alınmaz.

  PTT ön yüklemeli kartınızı almak için PTT işyerine gidebilirsiniz. Buradan hesabınıza yatan ilk yardım ödemesini ve sosyal kartınızı alabilirsiniz. Daha sonra ödemeler kartınıza yapılır. Kartınızdaki parayı çekmek için PTT matik cihazlarını kullanabilirsiniz.

  PTT Ön Yüklemeli Karta Para Nasıl Yüklenir?

  PTT ön yüklemeli kartlar sosyal yardım amacıyla kullanmaktadır. Bu yüzden kullanıcılar bu kartlara para yatıramazlar. PTT ön yüklemeli kart sahibi iseniz kartınıza para yükleyemezsiniz. Sadece sizin adınıza yatırılmış olan yardım parasını çekebilirsiniz. PTT ön yüklemeli sosyal kart ile yapılan işlemler şu şekilde listelenebilir. Bu işlemleri PTT matik cihazlarından yada şubelerden yapabilirsiniz.

  PTT Sosyal Kart ile Yapılan İşlemler
  Para Çekme
  Bakiye Sorgulama
  Şifre Değiştirme

  PTT ön yüklemeli kartlar ile PTT şube ve matik cihazlarında yapılacak işlemler bunlardır ama tüm alışverişlerinizde kartınızı kullanabilirsiniz.

  PttMatik’lerde hangi işlemler yapılabilmektedir? 

  PTT matik müşterilere 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet sağlayan banka ATM özelliğindeki cihazlardır. Bu cihazlar yardımı ile şubeye giriş yapmadan kolayca işlemler yapılabilir. Sıra beklemeden nakit çekim-yatırma, fatura tahsilatı, maaş ödemeleri, HGS bakiye yükleme ve PTTBank işlemleri ile anlaşmalı bankalara ait işlemleri yapabilirsiniz. Ancak PTT sosyal kart sahipleri sadece para çekme, bakiye sorgulama ve şifre değiştirme işlemlerini yapabilirler.

  PttMatik’lerin hizmet verdiği noktaları nereden öğrenebilirim?

  Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak PTTmatiklerin bulunduğu noktaları sorgulayabilirsiniz. Size en yakın PTT matik cihazına giderek kolayca işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.